Kdo se rozhodl investovat své peníze, ale nemá k dispozici statisícové částky, může si koupit dluhopisy. Díky dostupným nominálním cenám se může investorem stát každý. Co to jsou dluhopisy a jaké jsou jejich výhody?
Jaké jsou nejoblíbenější možnosti investování?
Češi obecně nejvíce využívají spořicí účty. Ty pro ně představují zcela bezpečnou a konzervativní variantu uložení peněz. Jejich zhodnocení už ale tak samozřejmé není. Kvůli minimálním úrokům a rostoucí inflaci se totiž znehodnocování peněz nevyhneme ani na spořicích účtech.
Mezi oblíbené formy zhodnocení peněz patří i koupě nemovitosti. O investici v tomto případě můžeme mluvit jen tehdy, pokud tuto nemovitost dále pronajímáme nebo ji připravujeme na další prodej. Byt nebo dům je bezpochyby jednou z nejjistějších investic, také ale vyžaduje nejvíce péče a času. Počáteční a průběžné náklady jsou navíc velmi vysoké a je potřeba s nimi počítat po celou dobu držení nemovitosti.
Další variantou jsou akcie. Ty nabízejí velmi lákavé výnosy a také podílnictví na chodu firmy. Vyžadují ale také vysoký vstupní kapitál. Nejen proto, abychom mohli vstoupit na burzu, ale také samotná cena akcií je vysoká. Je potřeba neustále sledovat výkyvy trhu a koupi nebo prodej akcie zvolit v ten nejlepší okamžik.
Kdo má rád riziko, může také zkusit investovat do Bitcoinu a dalších kryptoměn. Kvůli jejich vysoké volatilitě se ale většina konzervativních investorů takové investici vyhýbá. Případně do kryptoměn vkládá pouze menší částky.
Dluhopisy jako forma pravidelného výdělku
Koupíme-li si dluhopisy, půjčíme dané společnosti peníze na její aktivity, rozvoj nebo pokrytí jiného dluhu. Za tuto půjčku dostáváme pravidelný úrok, který může být pevně daný nebo se určuje podle jiných ukazatelů (například inflace).
Na konci splatnosti, koupí emitent obligaci zpět, a tím se nám počáteční investice vrátí. Splatnost dluhopisu může být od několika měsíců po i desítky let. Čím déle cenný papír držíme, tím vyšší úrok můžeme získat.
Tudíž dluhopis si můžeme pořídit i jako formu krátkodobého zhodnocování financí (například po dobu pěti let). Pokud víme, že za pět let budeme peníze potřebovat, ale nechceme je nechat znehodnocovat inflací na běžném účtu, pak je dluhopis nejelegantnějším řešením. Na rozdíl od nemovitosti a akcií, které se vyplatí, jen pokud je držíme dlouhodobě.
Kde můžeme získat dluhopisy
Máme hned několik možností. Tou první je vstoupit na burzu, což s sebou nese další formality a poplatky, a to se nám nemusí vyplatit, jsme-li jen drobní investoři.
Další možností je svěřit svůj kapitál obchodníkovi s cennými papíry. Ten se zpravidla lépe orientuje na trhu, zná dobře podmínky a ekonomickou situaci, a tak za nás bude naše prostředky investovat. Nevýhodou je, že tím pádem nemáme své investice pod kontrolou a jsme okázáni na důvěru v třetí osobu.
Dluhopisy můžeme dnes snadno pořídit online. Stačí si vybrat tu nejlepší nabídku. Jak ji poznat? Nesmíme se nechat zlákat příliš výhodným úrokem. Firma, která se snaží nalákat na vysoké výnosy, bude s největší pravděpodobností riziková.
Je také potřeba si poctivě pročíst smlouvu a emitní podmínky. To, co společnost inzeruje na svých stránkách, se ne vždy shoduje s tím, co uvádí ve smlouvě. Vždy platí to, pod co se podepíšeme. Jakmile stvrdíme smlouvu a zaplatíme nominální cenu, můžeme si vyzvednout cenný papír. Pak už budeme jen pravidelně sklízet výnosy.
Jaké jsou nevýhody dluhopisů
Žádná investice není bez rizika. I dům může poškodit požár nebo povodeň. Stejně tak peníze v prasátku ztrácejí hodnotu kvůli inflaci. A dluhopisy a akcie závisejí na stavu globální ekonomiky i hospodaření jednotlivých firem.
Při pečlivém výběru ale můžeme rizika eliminovat na minimum. Základem je diverzifikace portfolia a dobrá znalost emitenta. Je na místě si zjistit, jestli má dostatečný majetek, který si věřitelé rozdělí v případě krachu. Pokud dodržíme tyto podmínky, pak nás možný úpadek firmy nemusí ohrozit.
Jaké výnosy svých investic si ideálně představujete?