Přeskočit na obsah

Nepříliš příznivá ekonomická situace státu a také málo optimistické vyhlídky do budoucna nás nutí k zamyšlení, jak se právě pro budoucnost alespoň trochu zabezpečit. 

  • Hromadění peněz na běžném účtu nás asi příliš neochrání. 
  • Pokud tedy máme vůbec možnost něco hromadit. 

Celá řada možností, které byly dříve celkem výhodné, se vinou inflace staly nezajímavými. Jednou z nich jsou například státní dluhopisy. Nákup dluhopisů má sice celou řadu nesporných výhod, ale je třeba se zamyslet nad tím, jestli nejsou nevýhody převažující.

Investice do státních dluhopisů si s inflací neporadí

Státní dluhopisy patří k nejméně rizikovým investicím. Je to logické. Za dodržení všech daných podmínek ručí stát. Pořízení státního dluhopisu není také podmíněno žádným poplatkem. Není ani třeba zaplatit daň z výnosů. Až do této chvíle převažují výhody. Problém je v tom, že výnosy státních dluhopisů v současné době nepokryjí ani inflaci. O zisku se tedy nedá příliš hovořit. Je to tedy jen způsob, jak si odložit peníze stranou a pak v podstatě tu samou částku získat zase zpět. 

  • Aktuální informace o státních dluhopisech najdete snadno na stránkách Ministerstva financí. 
  • Zde se také dají dluhopisy online objednat.

Kde hledat korporátní dluhopisy

Další možností jsou korporátní dluhopisy. Ty mohou být z hlediska možného výnosu pro investora mnohem zajímavější. A to především pro investora drobného. Míst, kde je lze pořídit, je mnoho. Právě proto je zapotřebí dobře číst a umět se v nabídce orientovat. Seznam korporátních dluhopisů najdete na Burze cenných papírů Praha. 

  • V současné době se jedná o více než sto korporátních (podnikových) dluhopisových emisí. 
  • Roční výnosy se pohybují v rozmezí 0,25 až 5,60 %. 
  • Pokud se vám, že je uvedených emitentů celkem málo, pak máte pravdu. 
  • Dluhopisy na těchto stránkách upisují pouze velké a bohaté společnosti. 

Důvod, proč zde nefigurují všichni emitenti, je jasný. Méně bohaté společnosti nechtějí investovat do náročných administrativních úkonů, které jsou s Burzou cenných papírů spojené.

Rizika přímého nákupu korporátních dluhopisů od emitenta

Zakoupit korporátní dluhopisy je možné také přímo od emitenta. Tento způsob odborníci v žádném případě nezkušenému investorovi nedoporučují. Může to být způsob, jak o své peníze snadno přijít. Zejména pokud jsou dluhopisy inzerovány jako internetová reklama. Dluhopis může totiž vydat prakticky každá právnická osoba.

  • Pokud je objem vydaných dluhopisů malý, pak nepodléhají žádnému dohledu a nemusí podléhat ani pojištění. 
  • Víc asi není třeba dodávat.

Dá se koupit korporátní dluhopis bez rizika?

Každá investice s sebou pochopitelně určité riziko nese. Nikdo vám předem nezaručí, že bude vámi vybraná společnost v budoucnosti prosperovat nebo že nezasáhne vyšší moc. My ale budeme hovořit o tom, jak rozpoznat solidní firmu od podvodného obchodníka. 

  • Velkým pomocníkem bude internet. 
  • Je zapotřebí najít si informace, které se týkají pověsti firmy, postavení na trhu, historie firmy a také výše kapitálu. Vše lze najít v recenzích a také v obchodním rejstříku.
  • Investujte pouze takovou částku, která vám v případě neúspěchu neudělá zásadní díru v rozpočtu. 

Orientovat se ve finančnictví není vůbec jednoduché. Stačí jedna chyba a následky mohou být pro investora finančně zničující. Existuje cesta, jak toto riziko snížit na minimum. Najděte si zkušeného poradce, který vás touto cestou povede a dokáže vám vše nejen srozumitelně vysvětlit, ale také vám poradí, které společnosti byste mohli dát svou důvěru.

         Co si o této problematice myslíte vy? Lze své finance nákupem dluhopisů ochránit před inflací?

Mykola Kulhánek