Přeskočit na obsah

Probouzíte-li se v noci s tím, že je potřeba zkontrolovat, zda je miminko přes noc v teple, můžete si vypomoci spacími vaky pro miminka. Ty vám zaručí, že se dítě v noci neodkope a nebude spát mimo přikrývku. Zároveň představují mnohem bezpečnější variantu než peřinka. Ta totiž do postýlek malých dětí spíše nepatří. 

Spací vaky pro miminka jsou praktickým doplňkem každé výbavičky

Pokud uvažujete o tom, co ještě pořídit do výbavičky pro své miminko, nad spacím vakem neváhejte. Je to praktický pomocník pro každou maminku, která chce mít svém dítě hezky v teple a bezpečí. S vakem ve správné velikosti se vám totiž nikdy nestane, že si jej dítě přehodí přes obličej a nebude vědět, jak se ho zbavit.  

Spací pytel je vhodnější než peřinka či dečka

Po návratu z porodnice mnoho maminek používá zavinovačky. Z těch však miminka brzy odrostou a nastává otázka, čím je přikrývat. Logicky se nabízí peřinka nebo deka. Ovšem k těm by se mělo přistupovat obezřetně a s rozvahou. Existuje totiž riziko, že maličké miminko se díky svým nekontrolovatelným pohybům dostane pod deku a už nebude schopné se zpod deky dostat ven. 

Jak spací vak vlastně vypadá? 

Spací vak je na první pohled vylepšená obdoba turistického spacího pytle. Ovšem s tou výjimkou, že horní část připomíná spíše dupačky a ta dolní je o dost více širší a tím pádem pohodlnější. Nahoře jsou otvory pro ručičky. Ty brání tomu, aby se dítě jakýmkoliv způsobem mohlo dostat dovnitř vaku celé. Zároveň je v dolní části dostatek místa na nožičky. 

Výhody spacího vaku

  • Dítě se nemůže v noci odkopat.
  • Má volné ručičky pro pohyb. 
  • Při správné velikosti se miminko nemůže dostat do vaku celé. Vyhnete se tím situaci, která hrozí v případě peřinky. 
  • I přebalování jednodušší. Miminko totiž nemusíte tolik oblékat , svlečení tedy bude rychlejší a jednodušší.
  • Bude mít na sobě pořád stejně hřející vrstvu po celou noc. Je snadnější pak odhadnout, jak moc oblečené by na noc mělo být. 

Pro pohodlné spaní je důležitá dobře zvolená velikost 

Při výběru spacích pytlů byste se neměli orientovat jen podle toho, zda se vám líbí nebo nelíbí. Uásadním ukazatelem by měla být správná velikost. Zde neplatí to, co v případě oblečení, že se jedna velikost ztratí.  

  • Vak by měl odpovídat velikosti a věku dítěte. Nestane se pak, že by dítě mohlo ručičky jednoduše provléct zpátky a dostat se dovnitř vaku. 
  • Spaní ve velkém vaku je i pro dítě nepohodlné, protože mu vak bude hrozně velký a nic nebude sedět tak, jak má. 
  • Malý vak je zase problematický kvůli nožičkám i kloubům. Nejen, že by mohl být miminku krátký, ale je dobré si uvědomit, že malé děti spí vlastně s vyvrácenými kyčelními klouby, takže dostatek prostoru pro takový typ spaní je důležitý.

Kromě volby správné velikosti, je dobré věnovat pozornost i složení oblečení. Vak působí jako jedna vrstva oblečení; proto je důležité zvolit oblečení tak, aby se dítě zbytečně nepřehřívalo. Vyhnete se tím například potničkám nebo ještě závažnějším stavům, které může způsobit horko. 

Pro kojence a batolata zkuste i spací pytle s nohavičkami 

Spací pytel nemusíte používat jen pro miminka. Může být skvělým řešením i pro batolata, které často během spánku cestují po posteli a peřinku zanechávají daleko za sebou. S ním budete mít jistotu, že dítě bude pořád přikryto a nebudete muset řešit, jaké oblečení dítěti dát, když je část noci přikryté a část ne.  

Pro batolata, která po probuzení chtějí chodit nebo se pohybovat, mohou dobře posloužit vaky, které mají nohavičky. Díky tomu se dítě po probuzení může v klidu postavit a překvapit vás zase nějakým novým kouskem. Kojenci se bezpečně mohou věnovat oblíbenému cucání palce u nohy. A pozor. U takto malých dětí to není žádná špatná věc. Je to jen důkaz toho, že dítě zvládlo koordinaci „ruka –  noha – ústa“. 

Už máte výbavičkou pro dítě nakoupenou? Co vám udělalo největší radost?

Mykola Kulhánek