Přeskočit na obsah

Neexistuje hospodyňka, která by nevyužívala vychytávky do domácnosti. Některé z nich přecházejí z generace na generaci a jiné se objevují jako nečekané novinky například pod vánočním stromečkem. Jaké vychytávky máme nejraději? Asi ty do kuchyně.

Vychytávky do domácnosti jako součást každé kuchyně

Některé vychytávky, které jsou v šuplíku kuchyňské linky, jsou natolik využívané, že bychom si bez nich téměř neuměli představit naše vaření. Mezi tyto evergreeny patří například:

 • kráječe na vajíčka
 • lis na česnek
 • cedník na špagety
 • otvírák na konzervy
 • mlýnek na koření
 • formička na led
 • škrabka na brambory.

Chvála elektřině!

S elektrifikací přišly do lidských domácností také elektrické spotřebiče, které opravdu ulehčují hospodyňkám život. Řada domácích prací se díky nim již nemusí dělat ručně:

 • kuchyňský robot na hnětení těsta nebo krému
 • elektrický odšťavňovač
 • elektrický otvírák na konzervy
 • mlýnek na koření na baterky
 • ruční vysavač prachu a drobků.

Silikon jako příjemná změna

Velkým přínosem bylo objevení silikonu. V kuchyni jej ocení hlavně dámy, které rády pečou. Fenomenální a v podstatě nerozbitné jsou různé formy na bábovky, koláče, muffiny nebo na cupcaky právě z tohoto materiálu. A krásně s nimi mohou pracovat i děti. Riziko pořezání je zkrátka nulové. Skvělé jsou také silikonové mašlovačky se zásobníkem na potření pečeně nebo křupavého závinu.

Moderní vychytávky

Trh je v poslední době plný různých opravdu zajímavých pomocníčků, díky kterým dokáže hospodyňka vytvořit menu nejen chutné, ale také velice zajímavé na pohled. To se jí podaří například díky speciálním nůžkám na bylinky, spirálovému kráječi na zeleninu, pánvičce s možností odděleného smažení pro více než 3 druhy jídel, nebo domácímu stroji na těstoviny. Spoustu užitečné práce vykonají také závěsné organizéry, do kterých se dá uložit v podstatě cokoliv.

Držátko na krájení

Často se stává, že se cibule nebo brambory při krájení na tenké plátky se v ruce rozpadají. Věděli jste, že i na tento problém existuje praktická vychytávka? Je jí speciální držák, díky kterému budou plátky nakrájené potraviny všechny stejně velké. Skvělý tip třeba na krájení domácích brambůrek.

Drobní pomocníci k nezaplacení

Tady nesmíme zapomenout na držák na zubní pastu, díky němuž se pasta nevrací zpět, kam nemá. Existuje také mnoho takzvaných home made vychytávek, které vám ulehčí život, a vyrobíte je z domácích zásob!

A znáte tyto speciální vychytávky?

Aby děti nedělaly velký nepořádek, jistě se vám doma osvědčí praktický dávkovač na cereálie a musli. Ženám, které se ráno pravidelně věnují líčení, udělá radost otočný stojan na jednotlivé šminky, který v nich zaručeně udělá dokonalý pořádek. Kdo hodně vaří zeleninové pokrmy, jistě ocení závěsný koš na bioodpad na okraj linky, nebo rovnou praktický otvor na tento typ odpadu přímo v kuchyňské lince!

Organizéry pro lepší pořádek

A nejen pro něj. Pro hospodyňky bylo vymyšleno mnoho různých organizérů, které ulehčují hledání a také zajišťují lepší přehled o kvalitě a stáří potravin. Hodí se skvěle pro ukládání koření, těstovin nebo obilovin.

Překvapivé vychytávky

Při surfování po internetu jsme objevili také několik opravdu vtipných a zajímavých vychytávek. Využili byste například budík, který vám v rámci buzení zároveň nachystá i ranní kávu? Pobavila nás také speciální sprcha pro psy nebo zámek na nutellu! Pro ty, kterým je u počítače horko, je připraven větráček do USB.

Kterou z vychytávek máte ve své domácnosti nejraději? Napište nám také, kterou povazujete naopak za úplně zbytečnou. Díky za každý komentář!

Mykola Kulhánek