Přeskočit na obsah

Ozvláštnit bydlení lze i takovou zdánlivou maličkostí jako je designová váza. Pokud si myslíte, že se k vám domů nehodí nebo že ji nepotřebujete, tak si jen neumíte vybrat tu správnou. Vhodně zvolené dekorace jsou základem útulného domova. Máme pro vás tipy, jak si vybrat ideální vázu podle vašeho interiéru a čemu se naopak vyhnout.

Designové vázy ze skla nejlépe doplní květiny

Sklo není nuda.

Pokud nechcete experimentovat s materiálem, vyberte si ze zajímavých tvarů nebo barev. Jednoduché nádoby z čirého skla bez jakéhokoliv zdobení dají skvěle vyniknout květinám. Musíte ale dbát na to, že je v nich všechno vidět, proto je třeba květiny pečlivě očistit.

Ať už si vyberete skleněnou vázu kulatou, hranatou či nepravidelných tvarů, pamatujte na to, že čím výraznější je váš interiér, tím jednodušší by měla být. A naopak do minimalistického obýváku se nebojte usadit klidně jednobarevný rozměrný kousek.

Další možnou variantou je váza z barevného skla. Ta vypadá obzvlášť efektně při dopadu denního i umělého světla. Je ale samozřejmě méně univerzální než ta z čirého skla. Proto si barvu pečlivě rozmyslete.

Že váza slouží jen k podpírání květin? Omyl!

Když se řekne váza, napadne nás květina. Musí to tak ale vždycky být?

I pokud nejste fanoušci květinové výzdoby, můžete si pořídit unikátní kus, který v místnosti obstojí sám o sobě. Do stísněnějšího prostoru se hodí menší nápadité dekorace, ze kterých můžete vytvořit třeba i malé zákoutí. V prostorném pokoji se bude vyjímat klidně metrový samostatně stojící prvek.

Čirou vázu určitě stojí za to něčím naplnit. Zkuste třeba:

  •  kamínky
  •  mušle
  •  barevné kuličky
  •  barevný písek (pohrajte si s vrstvením)
  •  usušené květy

Inspirovat se můžete i ročním obdobím. Na jaře bude pěknou ozdobou ovoce, na podzim pak kaštany nebo šípky.

Váza neváza. Vystavte hlavu sochy nebo třeba holínku

Zkuste dát šanci porcelánu a keramice. Jistě, málo do kterého interiéru se hodí starožitně vyhlížející květinová váza. Dnes si ale můžete vybírat z mnoha neotřelých nápadů. Co si třeba na zeď pověsit minimalistický trojúhelník nebo do prostoru postavit keramickou hlavu sochy, ze které vyrůstají květiny?

Právě keramické a porcelánové nádoby představují nápaditý doplněk, protože mnohdy ani nevypadají jako vázy. Některé připomínají spíše sochy.

Rozměrný keramický kousek bude působit skvěle jako solitér. Chcete-li něco opravdu originálního, poohlédněte se po vázách, které vtipně přejímají tvar jiných předmětů. V pokoji si tak můžete vystavit třeba keramickou holínku.

Máte odvahu na netypické materiály? Nehodí se ale všude

Keramiku a porcelán seženete jak v moderním, tak v retro provedení. Stejně jako sklo jsou i tyto materiály poměrně tradiční.

Neotřelým artefaktem se může stát dekorace z betonu, kovu, dřeva, kamene nebo ratanu. Na rozdíl od porcelánu nebo skla se ale tyto materiály nehodí do každého prostoru.

Betonovou nebo kovovou vázu zvolte do minimalistického rozměrného pokoje, dřevěný či ratanový kousek dobře doplní venkovský a exotický styl. Hladký kámen se bude vyjímat v bydlení s nádechem zenu.

Zajímavá váza může být dominantním nebo jen doplňujícím prvkem vaší domácnosti. Tak či tak získáte nový svěží vzhled, aniž byste museli výrazně zasahovat do interiéru. Teď už máte představu o tom, z jakých možností si můžete vybírat a že síla doplňku by se rozhodně neměla podceňovat.

A co vy, pořídili byste si do bytu betonový nebo kovový kus? Nebo máte raději klasiku v podobě porcelánu a skla? Neváhejte se v komentářích podělit o svůj názor!

Mykola Kulhánek