Přeskočit na obsah

Že je pořízení škrabadla a dalšího vybavení pro kočky zbytečné vyhazování peněz? Omyl na druhou! Ještě než se k vám kočka nastěhuje, měli byste se vypořádat s prvotním vybavením. Jedním z nejdůležitějších prvků bude  pro tyto malé šelmy škrabadlo. Pro mnoho koček je středobodem jejich života, tráví v něm nejen noc, ale také ho přes den využívají ke hře, drbání, podřimování nebo jako vyhlídkovou plošinu. 

Pokud v domácnosti chybí nebo je odmítnuto,  mohou utrpět například tapety a pohovka, protože musí sloužit jako alternativa k broušení drápků. Nebo kočka místo drahého škrabadla raději používá jako lůžko polici na knihy. 

Při výběru zohledněte počet koček a jejich stáří

Výběr škrabadel je obrovský. To se týká jak velikosti, tak výbavy. Některé jsou vysoké pouhých 80 cm a mají pouze malou jeskyni na spaní a plošinu. Jiné se skládají z více sloupů, spacích podů, vyhlídkových plošin, houpacích sítí a vestavěných hraček. V souladu s tím se také odlišují ceny. Jaké je ale to správné škrabadlo právě pro vaši kočku?

Asi už víte, zda se k vám stěhuje jedna kočka nebo rovnou dvě, a také to, jak je veliká. Především počet  hodně ovlivňuje výběr, protože se dvěma kočkami by rozhodně měly být dva domečky na spaní a dvě plošiny. Obecně se dá říci, že škrabadlo by mělo být vždy vybíráno velkoryse. Vyhnete se tak hádkám a vytvoříte pestrost, což je u domácích koček velmi důležité. Najdou se ale i výjimky: Škrabadlo od podlahy ke stropu zatím není vhodné pro koťata, protože jsou velmi hravá a neopatrná. Pád z velké výšky může způsobit zranění. Je lepší začít s menším škrabadlem v podobě přízemního pelíšku nebo zatím nestavět to velké do celé výšky. Totéž platí pro starší kočky: Zde je důležitá ohleduplnost a maximální snaha o usnadnění šplhání. 

Tři hlavní požadavky na škrabadlo

  1. stabilita – Pokud na škrabadlo skočí těžší jedinec, musí vydržet úplně jinou sílu,  než kdyby to byla malá kočička. Pokud není zajištěna stabilita, kočky jsou nervózní a mohou se od škrabadla vyhýbat.
  2. kvalita – Aktivnější nebo vzteklé kočky nějaké horší škrabadlo za pár měsíců úplně rozeberou. Pozor si dejte především na tloušťku kmene a použitý sisal, který jej většinou obepíná. Někdy má  tloušťku pouze 4 milimetry, ale může být i až 12 milimetrů, což je samozřejmě lepší. 
  3. multifunkčnost – Kočka si na škrabadle nejen brousí drápky, ale hraje si v něm a používá jej jako spací pelíšek. Na to myslí výrobci, které zakomponovávají do škrabadel pohyblivé míčky a jiné předměty, s nimiž si kočky rády hrají. 

Zahálka je matka neřesti i u zvířat. Když se bude zvíře nudit, dřív nebo později provede něco nekalého. Proto při výběru je třeba nejvíc zohlednit, aby set zvíře bavil, jeho rozměry jsou až druhořadé. Často postačí přízemní pelíšek. Méně je někdy více, jde přece jenom o zvíře, tak proč nějaké megalomanské konstrukce? 

Co když ho kočička nebude chtít? 

O kočkách se říká, že jsou svéhlavé, sebevědomé a nevychovatelné. Není to ale úplně pravda, i kočka se dá vést k tomu, aby udělala, co chcete. Vyžaduje to jen trochu psychologie – pokusit se vcítit do zvířete a přemýšlet nad tím, proč dělá to, co dělá. Jestli ji například nový pelíšek nelibě nepáchne nebo se jí nestýská po starém bydlení. Úspěšná bývá také manipulace prostřednictvím pamlsků, které se jakoby náhodou mohou na novém škrabadle objevovat. Pokud místo škrabadla používá nábytek, zkuste jic chytit “in flagranti” a řekněte jasné “Ne” a pak ji ihned posaďte na škrabadlo. Jedné věci byste se však měli vyvarovat – křičet na kočku nebo ji dokonce bít. Tím bude kočka jen úzkostná a ztratí ve vás důvěru.

Co jste ochotni udělat, aby vaše kočka byla spokojená?

Mykola Kulhánek