Přeskočit na obsah

Hra s panenkami je stará téměř jako lidstvo samo. Holčičky je přímo milují, ale ani kluci by neměli být o hru s nimi ochuzeni v případě, že je vyžadují. A rozhodně to od nich nebude žádná změkčilost. Na panenkách si děti trénují sociální dovednosti, motoriku i hru na dospělé. Mezi hračkami hrají nezastupitelnou roli. Rozvíjejí totiž dětské schopnosti  po všech stránkách. 

Pro malé děti jsou panenky skvělou příležitostí, jak si nenásilně zlepšit jemnou motoriku

Oblékání panenky, krmení, posazování, česání. To vše vyžaduje koordinaci a zručné prstíky. A co teprve tehdy, když se vaše ratolest bude snažit o zapínání knoflíků či zipů. Krom jemné motoriky  si také nenásilně zlepší svoji samostatnost. Když bude umět zapnout zip u své panenky – miminka, nebude mít problém si jej samostatně zapnout i ve školce. 

A proč je jemná motorika tak důležitá? Ač se to nezdá, tak na jejím zvládnutí závisí i to, jak bude později dítě vyslovovat. Proto se také v logopedických poradnách velmi často netrénují malé děti jen řeč, ale jsou jim nabízena i různá cvičení procvičování i této oblasti.  

Učí se empatii, zodpovědnosti i sociálnímu chování 

Pro mnoho dětí se panenka stává kamarádem, kterou s sebou nosí téměř všude. A tím si začínají pěstovat svoji vlastní zodpovědnost. Jen na nich totiž záleží, jaký bude osud jejich oblíbené hračky.  

Krom toho tím také napodobují chování dospělých. V případě, kdy se do rodiny narodí nový sourozenec, velmi často vyžadují miminkovskou panenku nejen holčičky, ale  i chlapci. Chtějí totiž napodobovat to, co dělají jejich rodiče. 

Zlepšování komunikačních dovedností 

Předstírání různých činností, je úplně skvělou příležitostí, jak procvičovat komunikační dovednosti. Dítě si díky panence může přehrávat různé situace, které vidělo a díky tomu, je lépe chápat. A samozřejmě si v klidu a bezpečí domova vytvářet různé scénáře událostí, kterých bylo svědkem nebo kterých by se rádo ve své fantazii zúčastnilo.   

Malým dětem pak mohou rodiče nenásilně rozšiřovat slovní zásobu. Stačí jen komentovat různé úkony, které dělá dítě s panenkou. Později to také můžete rozšířit o části těla, oblečení i doplňky. 

Také nezapomínejte, že i figurky různých superhrdinů, jsou vlastně takové chlapecké panenky. I ty jim totiž umožňují přehrávat si různé sociální situace a hrát si na hrdiny. 

V případě, že si dítě panenku oblíbí, máte jistotu toho, že víte, co kupovat na narozeniny, svátky i Vánoce

Velmi praktickým důvodem, proč mít panenky rád, je i to, že pokud si dítě určitou panenku či panenky oblíbí, máte vystaráno o dárky na několik let dopředu. K panenkám totiž patří různé pomůcky a doplňky, které dále pomáhají dítěti se vžívat do jeho role. Ať už  to jsou oblečení, nábytek či pomůcky pro hygienu. Darovat něco z těchto věcí, umí rozzářit oči vašeho vašeho potomka. Případně přispějete  k tomu, že se rodina panenek rozroste o další a další členy. A tím se zase zvýší hrací možnosti dítěte. 

Panenky dokáží dodat odvahu v nových situacích

Velmi důležitou roli hrají i jako podpůrné prostředky, díky nimž můžete malé děti seznamovat s novými situacemi či prostředím.  

  • Bojí se dítě zvířat? Panenka se přece může seznámit s zvířátkem jako první. Tím si dítě nepřímo zjistí reakce a třeba už bude na přítomnost zvířecího mazlíčka reagovat mnohem smířlivěji. 
  • Pomáhá mu při samostatném spaní. Panenka se stává parťákem, který dodává odvahu být v postýlce sám a cítit se dospěle. 
  • Díky ní lze také dítěti názorně ukázat, co se bude dít, například před návštěvou lékaře. 
  • Může dítě motivovat k akci, kterou by rádo podniklo, ale bojí se. Například sklouznutí po dlouhé sluzavce. Když to zvládne panenka bez úhony, pak je možné, že i dítě ji rádo napodobí.

Vzpomínáte si na svoji nejoblíbenější panenku či figurku z dětství? Jak se jmenovala?

Mykola Kulhánek