Přeskočit na obsah

Představuje pro vás úklid domácnosti něco jako nutné zlo a pokaždé ho odkládáte na později? Třeba se vám jen nedaří domácí práce zorganizovat. Pokud si jednotlivé činnosti vhodně naplánujete a rozvrhnete podle důležitosti, usnadníte si práci a ušetříte spoustu času. Pojďte se podívat, jak si efektivně rozvrhnout uklízení doma, abyste měli více času na jiné aktivity.

Úklid domácnosti: skupiny prací

V zásadě se úklid domácnosti dá rozdělit na dva typy, a to na generální a pravidelný. Generální úklid zahrnuje kromě běžných prací také činnosti, které není potřeba provádět často, ale spíše sezónně. Takovými pracemi jsou například:

  • mytí oken a parapetů, 
  • čištění koberců, sedaček a osvětlení,
  • dezinfekce vypínačů a klik,
  • utírání prachu na špatně dostupných místech,
  • čištění spotřebičů.

Zkrátka se jedná o hloubkový úklid, jehož cílem je kompletní vyčištění všech místností včetně hůře dostupných zákoutí. Pravidelný úklid je oproti tomu činnost, kterou je potřeba provádět častěji. To proto,  že zahrnuje eliminaci nečistot, jež mají tendenci se opětovně usazovat na stejném místě . vedle toho sem patří také běžné práce, jako jsou například umývání nádobí nebo praní, které ze své povahy nelze odkládat na později.

Pravidelný úklid jednotlivých místností

Aby vám uklízení nezabíralo tolik času, promyslete si, jaké místnosti prioritně udržovat v čistotě, a které činnosti mohou spíše počkat. Nejhygieničtějšími místy v bytě nebo domě by měly být kuchyně a sociální zařízení. Proto je postavte na vrchol svého uklízecího žebříčku. Naplánujte si s jakou pravidelností je budete uklízet a vyhraďte si na tuto činnost konkrétní den a čas. Jestliže chcete, aby byl úklid co nejrychlejší, ale zároveň efektivní, provádějte jej častěji. Toaletu a koupelnu uklízejte poctivě každý týden. Nečistoty se tak nebudou mít šanci hlouběji usadit, takže jejich odstranění bude snadnější. Samozřejmě je dobré každý den zkontrolovat, zda není potřeba něco setřít, nebo opláchnout. To by vám však nemělo zabrat déle než 10 minut času.

Vysávání koberců nebo stírání podlah bývá kapitola sama o osobě. V některých domácnostech je potřeba provádět tyto činnosti častěji. Třeba kvůli domácím mazlíčkům, kteří pouští chlupy, nebo kvůli vysoké koncentraci prachu, je-li byt poblíž silnice. Naopak utírání prachu ve vitrínách a sekretářích není potřeba provádět tak často.

Sestavte si rozvrh prací

Každý zná ten nepříjemný pocit, když se člověk vrátí unavený z práce domů a vidí, že je potřeba vynést koš, umýt nádobí nebo vyžehlit prádlo. I tyto činnosti si lze částečně usnadnit. Ačkoliv je potřeba je provádět skoro každý den, jedná se o práci, kterou zvládne každé větší dítě nebo jiný rodinný příslušník. Zapojte tedy také ostatní do úklidu domácnosti. Nejen, že si tímto sami vytvoří návyk, který v dospělosti ocení a vy sami budete mít více času na jiné aktivity nebo na vaření či odpočinek. Ideálním řešením, jak úklid zorganizovat, je připravit rozvrh jednotlivých prací a připevnit jej třeba na lednici. To vám pomůže ohlídat si, co bylo splněno a co ještě ne.

Najměte si hospodyni

Jestliže jste na celou domácnost sami, nebo z nějakého důvodu nemůžete nebo nechcete zapojovat do úklidu ostatní členy rodiny, nabízí se ještě další možnost, a to zaplatit si úklidové služby. Dnes se již nejedná o nic neobvyklého a dovolit si tyto služby mohou dovolit i příslušníci střední třídy. Najmout je možné buď pravidelnou výpomoc, která by k vám docházela jednou či vícekrát týdně, nebo si zaplatit profesionály na generální úklid, kteří by se u vás ukázali například jednou za čtvrt roku. Vše záleží pouze na vašich časových a finančních možnostech.

To by bylo k organizaci úklidu domácnosti už opravdu vše. Teď už víte, že plánování úklidu je stejně důležité jako plánování jakýchkoliv jiných prací. Díky dobře nastavenému rozvrhu si ušetříte spoustu času, který byste jinak strávili s hadrem v ruce. Teď už jen zbývá začněte plánovat!

A jak to vypadá u vás doma? Děláte vše sami nebo se snažíte zapojovat ostatní členy rodiny? Ať tak nebo tak, napište nám své nápady a postřehy.

Mykola Kulhánek