Přeskočit na obsah

Pokud chcete mít přehled o tom, kolik Vás bude stát poštovné u balíků na Slovensko, je nezbytné vědět, jaké všechny faktory vstupují do hry v případě mezinárodní přepravy. Ceny přepravních společností se významně liší, a proto se vyplatí investovat čas do hledání přepravce, se kterým se Vám z dlouhodobého hlediska vyplatí spolupracovat. V tomto článku se dozvíte, jak si hledání co nejvíce usnadnit. Samozřejmě se dozvíte i o všech faktorech, které mají vliv na konečnou výši poštovného a vy sami můžete některé z nich do jisté míry ovlivnit. 

Každá přepravní společnost Vám může nabídnout při přepravě balíku v rámci jednotlivých zemí odlišnou cenu

Je to dáno tím, že každé firmě poskytující zásilkové služby se podaří vyjednat jiné podmínky s mezinárodními přepravními společnosti. Čím lepší podmínky si prosadí, tím levnější poštovné Vám může nabídnout. Rozhodující je také počet tuzemských společností pokrývajících svými službami cílovou destinaci, kam balík posíláte. 

U všech přepravců je několik faktorů společných

Všichni sledují váhu, velikost, rozměry balíků i adresu příjemce a podle toho Vám vypočítají konečnou cenu poštovného.

Samotnou váhu jen těžko snížíte, ale do jisté míry můžete ovlivnit rozměry tím, že předmět vhodně zabalíte správnými obalovými materiály. Použijte krabici, která pojme bez problémů celý předmět, ale vyvarujte se tomu, že by byla výrazně větší. V tomto případě opravdu platí, že se každý centimetr počítá a mohou tím vznikat zbytečné výdaje. 

Ušetřit můžete i tím, že pošlete jeden velký balík ve více lidem. Poštovné bude vyšší, ale po rozpočítání na jednotlivé osoby Vás tato varianta vyjde výhodněji. 

Tip: Většina přepravců spouští několikrát do roka akční nabídky, kdy máte šanci přepravu pořídit výhodněji, proto si vždy před vytvořením objednávky projděte i aktuální nabídku všech dostupných přepravců. 

Pamatujte, že větší vzdálenost nemusí automaticky znamenat vyšší poštovné

Možná by to mnoho lidí bralo jako samozřejmost, ale není tomu tak. Jak jsme zmiňovali již výše, vždy záleží na podmínkách, jaké si dopravce vyjedná a jestli náhodou v dané zemi nemá pobočku a tudíž nedoručuje sám.

Mnoho přepravců nabízí možnost výpočtu poštovného prostřednictvím online kalkulačky

Díky tomu můžete snadno a rychle zjistit alespoň přibližnou cenu a porovnat si jednotlivé možnosti. 

K vypočtení orientační ceny je nutné vyplnit:

  • úplnou adresu odesílatele
  • úplnou adresu příjemce
  • váhu a rozměry balíku

Co je pro jednu firmu samozřejmostí může být u druhé považováno za nadstandardní službu

SLEDOVÁNÍ ZÁSILKY

Řeč je zejména o poplatcích spojených s možností sledování odeslané zásilky. Každému balíku je po jeho odeslání přiděleno unikátní číslo, na základě kterého je možné ho sledovat. Většina dopravců poskytuje toto číslo spolu s odkazem zcela automaticky, ale jiné mohou mít tuto službu zpoplatněnou. Nejedná se o nijak závratné sumy, ale proč platit za něco, co můžete mít u jiných zdarma. 

POJIŠTĚNÍ

Základní výše pojištění je automaticky zahrnuta v ceně poštovného. V případě, kdy posíláte balík s cenným obsahem, je vhodné zajistit jeho připojištění. Tuto službu nabízí za příplatek přímo přepravce.

Nezapomeňte si zjistit, jak je to s poplatky za CLO a DPH.

Existuje způsob, jak můžete ušetřit čas při hledání ideální přepravní společnosti

Podívejte se na různé srovnávače, které porovnávají jednotlivé nabídky přepravců nejen z hlediska ceníku, ale také ve vztahu k poskytovaným službám, zemím, do kterých doručují a nastaveným omezením pro maximální velikost balíků. Díky tomu si velmi rychle vytvoříte obrázek o tom, s kým bude spolupráce nejvýhodnější. 

Při hledání přepravní společnosti by měla být rozhodující i skutečnost, jestli posíláte balíky v podstatě na denní bázi nebo spíše výjimečně. Pokud služby přepravců využíváte často, zaměřte se na ty, kteří jsou při dlouhodobé a pravidelné spolupráci ochotni nabídnout lepší cenu dopravy a jiné výhody. 

Tip: Zjistěte, co můžete dělat, pokud se zboží zničí při přepravě.

Vybrali byste si přepravce, který nabízí levné poštovné, ale účtuje si poplatky za možnost sledování zásilky?

Mykola Kulhánek