Přeskočit na obsah

LED zářivky – do kuchyně i do ložnice

Nejprve dobrá zpráva. LED zářivky se v našem běžném životě prosadily natolik, že už ani nevnímáme jejich přítomnost. Schválně se rozhlédněte kolem sebe, jestli máte nějakou v dohledu. Ale pozor, nejsou to jen nápadná stropní svítidla či podsvícení kuchyňské linky, ale i celá řada kontrolek. Jsou v autě a v celé řadě běžně používaných přístrojů, včetně kuchyňských. Není vyloučeno, že když se navečer podíváte z okna, tak světlo z “LEDek” uvidíte i v pouličním osvětlení.

dívám celé roky z okna.“ říká fotograf Tomáš V. z Ústí nad Labem. „Fotil jsem letošní zimu v ulicích a navečer jsem musel použít dlouhý čas. A padající sníh, který se měl jevit jako dlouhá rozmazaná čára, což byla původní myšlenka, se vykreslil přerušovaně,“ vysvětluje podrobnosti. Proto mohou mít s ledkami jistou potíž například filmaři, ale blikání je na frekvenci, kterou lidské oko nezachytí a proto si ho člověk neuvědomí. Ostatně to je i výše zmíněný fotografický příklad.

Málokdo přemýšlí, jaké osvětlení je na ulici, ale všichni přemýšlíme jaké světlo si dáme domů. Zatímco někde potřebujeme mít rovnoměrně osvětlenou pracovní plochu (kuchyňská deska nebo dílna), jinde jde o bodové světlo vytvářející romantickou atmosféru nebo alespoň ostatní nerušící světelný tok. Takový případ může nastat například u LED stolní lampičky či noční lampičky, kdy si jeden člen rodiny chce ještě číst, učit se nebo kontrolovat podklady na zítřejší pracovní jednání, zatímco druhý už by raději spal.  Tam všude LED zářivky najdou své uplatnění. Mají totiž tzv. kulové vrchlíky vyrobené z epoxidové pryskyřice, které zajišťují lepší rozptyl světla.

 

Peníze až na prvním místě

Vzpomínáte si na klasickou hlášku „nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci“. JTo platí i v našem případě. LED zářivky jsou sice o dost dražší než klasické žárovky, ale na druhou stranu mají o 50 – 90 % menší spotřebu energie. A ta také něco stojí. Navíc mají o dost delší životnost. Takže zjednodušeně řečeno „žerou míň a déle vydrží“. V tomto typu osvětlení se totiž žádné vlákno nežhaví. A to už se na penězích odrazí, zvláště, pokud jsou v domácnosti umístěné v místech, kde se svítí hodně. Kutilové vědí, že je mají ve vrtačkách jejichž světlo pomáhá dobře vidět přímo do pracovního prostoru.

Důvod dlouhé životnosti je jednoduchý. Když se podíváte na klasickou žárovku, vidíte tenký drátek, který se při pohybu chvěje a časem se žárem přepálí. V LEDce žádné pohyblivé součásti nejsou, nic se v ni nežhaví a tedy ani nemůže přepálit a navíc používá nízké průtoky proudu. Jedná se o kompaktní zařízení, které se dá poškodit jen opravdu hrubým zacházením.

Co se světla týče,tTo, co nám přijde naprosto normální, tedy vyzařování bílého světla, bylo z hlediska konstrukce LED zářivek docela oříšek. Jedním z řešení bylo „míchání“ několika barev tak, aby výsledný efekt byl bílý. Vzdáleně se to dá připodobnit k rozkládání a skládání světla pomocí světelného hranolu.

 

Led zářivka nehřeje

„LEDky jsou k ničemu, terárko s nimi nevyhřeji. Není nad klasickou žárovku.“ stěžuje si Lumír B., z Ostravy, který je na své chovy vzácných plazů náležitě hrdý. Má pravdu, jenže LED zářivka má sloužit k tomu, aby svítila, nikoliv aby hřála. K tomu může sloužit u teraristů třeba běžně používaný výhřevný kámen. Klasická žárovka se dokonce začala místně prodávat jako „výhřevná baňka“ poté, co vešel v platnost zákaz prodeje nízkowattových žárovek. Jde o jednoduchý trik prodejců vyjít vstříc poptávce právě ze stran chovatelů, nicméně v tomto případě se zaměňují účely. V případě žárovky je naprostá většina energie přeměněna na teplo (žhaví se vlákno), zatímco LED zářivka svítí.

Zjednodušeně řečeno, LED zářivky se vyplatí a to nejen finančně. I z hlediska plánování interiérů a širokého spektra možností využití se s nimi pracuje lépe než z klasickou žárovkou. Tedy pokud nejste terarista a nepotřebuje zatopit svým miláčkům.

Mykola Kulhánek