Přeskočit na obsah

Sháníte pronájem bytu v Brně? Nezaměřujte se přitom jen na vyleštěnou kuchyňskou linku a vlastnosti a dispozice bytu samotného (na těch samozřejmě záleží také), ale i na okolí, do nějž je váš byt zasazen. V následujícím článku se zaměříme na některé z nejzajímavějších brněnských čtvrtí, které se mohou stát i vašim domovem!

 

Sháníte pronájem bytu a na cenu nehledíte? Zkuste Masarykovu čtvrť, Pellicovu ulici nebo Černá pole

  • Masarykova čtvrť je rezidenční, převážně vilovou čtvrtí, představující hotovou encyklopedií stavebních slohů 19. a 20. století. Převažuje secese a funkcionalismus, najdete zde ní ale i současné novostavby. Čtvrť je klidná a plná zeleně, s dobrou dopravní dostupností do centra a blízkostí Wilsonova lesa. Jestli vám záleží na takzvaně dobré adrese a nemáte hluboko do kapsy, hledejte právě zde, anebo v
  • Pellicově ulici. Tato ulice se táhne pod hradem Špilberk a je pojmenována po italském spisovateli a patriotovi, který byl ve 20. letech 19. století na hradě vězněn. Většina bytů zde spadá do luxusní kategorie, jestli takové nehledáte, tuto ulici si ze svého hledáčku vyškrtněte.
  • Černá pole jsou další vilovou čtvrtí, hostící převážně brněnskou smetánku. Klid, zeleň, stejně daleko jak do centra města, tak za jeho hranice. Známá vila Tugendhat, Mendelova univerzita a její arboreum, park Lužánky či Scherberovy zahrady dotváří klidnou a kulturní atmosféru této čtvrti.

 

Bystrc nabízí dostupnější ceny, a tím zdejší výhody nekončí

Samozřejmě, pokud je jedním z vašich hlavních kritérií dostupnost centra, nebude pro vás pravděpodobně tato okrajová brněnská část lákavá. Stejně tak jestli vás pohled na panelové sídliště deprimuje. Jestli se ale stěhujete s rodinou, jistě doceníte zdejší klid, blízkost brněnské překlady, zoologické zahrady či hradu Veveří a bezpočet dalších možností k rekreaci. Ne náhodou patří podle průzkumů místní obyvatelé k jedněm z nejspokojenějších v Brně!

 

Nejlevněji budete bydlet ve čtvrtích, kde vaše pozornost nesmí na okamžik ochabnout

Rodinám s dětmi ani křehkým dívkám se tyto části s klidným svědomím doporučit nemohou. Pokud jste ale dvoumetrový svalovec s pádnou pěstí a prázdnou kapsou, co se jen tak nezalekne, nejlevnější bydlení v Brně naleznete hned vedle centra v blízkosti nechvalně proslulých ulic Bratislavská a Cejl, známých vysokou koncentrací obyvatel eufemisticky označovaných jako sociálně nepřizpůsobiví. Většina Brňanů by tato místa nedoporučovala ani k procházce, ani k životu a prakticky jedinou výhodou zde tak zůstávají nízké ceny bydlení. Přesto má podle některých toto romské ghetto i pozitivní stránky a v posledních letech dochází k velmi pomalému vylepšování obrazu této městské části.

Možná o něco málo bezpečnější, ale stále poměrně zanedbaná, je pak průmyslová část Brno-jih, která možná v budoucnu projde revitalizací – v tuto chvíli zde ale můžete sehnat levný pronájem.

 

Královo Pole a jeho sousedství také není špatným místem k žití

Ačkoliv neplatí za tak „dobrou adresu“ jako výše zmíněná Černá Pole či Masarykova čtvrť, takzvané Krpole je nicméně částí města, ve které se žije dobře, stejně jako sousední Veveří a Žabovřesky. Čtvrť má svůj charakter nenarušovaný panelovou zástavbou, skvělou občanskou vybavenost i dopravní dostupnost do centra i dalších částí Brna. Jako zajímavost zde stojí za zmínku například technologický park či nedaleké brněnské technické muzeum.

Na celkový výčet brněnských čtvrtí zde bohužel nemáme dostatek prostoru – ale rádi uvítáme vaše příspěvky – kterou čtvrť byste k bydlení doporučili vy a proč?

Mykola Kulhánek