Přeskočit na obsah

Taštičkové matrace osloví každého, kdo hledá matraci s dobrou nosností, pružností i dlouhou výdrží. Pro svoji odolnost jsou oblíbenou volbou pro všechny majitele ubytovacích zařízení, penzionů a hotelů. Dobré ortopedické vlastnosti, tedy schopnost přizpůsobit se tělu, ocení osoby staršího věku nebo ti, co mají problém se zády. Taštičkové matrace mají co nabídnout.

Pokud s výběrem vhodné matrace váháte, pak jistě při svém hledání oceníte i produktový srovnávač jakco.cz

 

Taštičkové matrace v detailu

Jejich základem je pružinka, která je umístěná v pouzdře z netkané textilie. Každá má to své a pružinek je je skutečně hodně. Na jednom metru čtverečním jich můžete najít od několika stovek až do tisícovky.

 • Platí pravidlo, že čím větší je jejich hustota, tím je matrace kvalitnější. Je doporučováno alespoň 150 pružinek na metr čtvereční.
 • Pružinky nejsou nijak spojeny a díky tomu mohou reagovat na odlišnou váhu různých partií těla.

Pružinky jako samostatné jednotky, jsou využívány při takzvaném zónování; každá část matrace jich má různý počet, a jednotlivé zóny proto mají i odlišnou tuhost. To pomáhá ještě k lepšímu komfortu při spaní a k menšímu namáhání páteře.

 

Kvalitní matrace pomůže k vydatnému odpočinku

Dobrý spánek je pro život velmi důležitý. Při spánku se regeneruje organismus, ale i mysl. Leonardo da Vinci prý spával v několika cyklech pouze po dobu 20 minut. Ovšem je možné říci, že se jedná o stejnou výjimku, kterou byl umělec sám. Většina lidí potřebuje ke zdravému spánku kolem 8 hodin. A kromě vhodné matrace se vyplatí i dodržení několika tipů pro dobré usínání.

 

Není pružina jako pružina

Taštičkové matrace patří do rodiny pružinových matrací. Pokud si však pod tímto názvem vybavíte dětská léta a své atletické výkony na skvěle pružící, ovšem nepohodlné, posteli prarodičů, nemějte obavy. Taštičkové matrace už tento styl překonaly a jsou úplně v jiné dimenzi. V případě, že byste však chtěli svým dětem dopřát podobné zážitky jako jste měli v dětství vy, tak hledejte raději v kategorii klasických pružinových matrací. Ty taštičkové už jsou přeci jenom někde jinde.

 

Zóny pomohou k lepší opoře těla i hodnotnějšímu odpočinku

Ležící tělo zatěžuje matraci v každém bodě, kterým se jí dotýká, trochu jinak. Proto jsou, jak už bylo řečeno, matrace rozděleny do zón s různou tuhostí.

 • Většinou je jedná o 5 nebo 7 zón.
 • Ty nejčastěji zahrnují oblast hlavy, ramenních kloubů, boků, kolen a chodidel. Další zóny mohou představovat  postupný přechod mezi těmito základními úseky.
 • Díky tomu se tíha člověka rovnoměrně rozloží. Mimochodem, jsou velmi vhodné pro lidi, kteří spí na boku.
 • A ještě jedna důležitá věc. Matracew tohoto typu jsou vhodné pouze pro ty, kteří měří alespoň 150 cm. V opačném případě nebudou dané podpěry správně využívány a zónování tím ztrácí smysl.

 

Hmotnost i věk jsou také důležité faktory při rozhodování

Mnoho lidí se rozhoduje většinou mezi pružinovými a pěnovými matracemi. Obecně lze říci, že do dětských pokojů je lepší vybrat matrace z různých pěn, protože to lépe odpovídá stavbě těla dětí. Tyto matrace také snesou menší váhové zatížení.

Pro člověka s vyšší hmotností se mohou hodit právě taštičkové matrace, které zaručují mnohem větší nosnost a tím životnost. Také se dobře přizpůsobí tělu, což ocení hlavně starší věkové kategorie.

 

Výhody taštičkových matrací

 • Mají skvělou cirkulaci vzduchu – díky prodyšnosti se hodí nejen na pevné rošty, ale vytvářejí i nevhodné prostředí pro množení roztočů.
 • Snesou velkou zátěž – díky vyšší nosnosti nedochází k předčasnému opotřebování jako v případě jiných druhů matrací.
 • Obecně vynikají dlouhou životností.
 • Velmi dobře se přizpůsobí tělu – toto ocení lidé hlavně při bolestech zad či ti, co spí na boku.
 • Pro své vlastnosti jsou oblíbené mezi seniory, kdy jim nabízejí nejen pohodlné spaní, ale díky své výšce, i pohodlné vstávání z postele.

A co vy? Souhlasíte s příslovím o tom, že ptáče, co se probudí brzy ráno, doskáče dál, nebo si myslíte, že dobrý spánek je nad zlato?

Mykola Kulhánek