Přeskočit na obsah

Pokud se rozhodneme, že letos vánoční úklid nezanedbáme, určitě přijde vhod seznam toho, co všechno nás čeká. Úklid domácnosti bude mnohem snazší a rychlejší, jestliže si ho rozvrhneme dopředu.

 

Zkontrolovat zásoby: co všechno potřebujeme?

Než se vrhneme do uklízení, zkontrolujme si zásoby saponátů a dalších pomůcek. Doma většinou máme jen běžné, případně univerzální čisticí prostředky. Nicméně během uklízení bychom mohli zjistit, že postrádáme něco potřebného. Například gumové rukavice, přípravek na leštění oken a zrcadel nebo na odmašťování kuchyní.

Nesmíme zapomenout ani na přípravky pro umytí vnitřku auta. Mnoho lidí totiž předvánoční úklid bere opravdu z gruntu a kromě domácnosti čistí i své vozidlo. K tomu je ovšem potřeba úplně jiných prostředků, než které míváme doma.

Generální úklid by rozhodně neměl být jen ženskou záležitostí. Ženy sice mívají větší cit pro to, co a jak má být uklizeno, ovšem samotnou práci by si měla rozdělit celá rodina. Nejpodstatnější části domácnosti pak lze vyčistit už na přelomu listopadu a prosince.Těsně před Vánocemi tak budeme mít větší klid.

 

Kde začít? U věcí, které zůstanou čisté dlouho

Při generálním úklidu se na řadu dostanou i místa, která vydrží čistá poměrně dlouho a tak je běžně neuklízíme. Proto s nimi můžeme při vánočním úklidu začít dříve, například už v listopadu.

 

1. Okna, dveře, stěny

Jako první by měly přijít na řadu okna. Je totiž příjemnější je umývat, dokud ještě trvá teplejší podzim, než během mrazů. A také proto, že patří k nejnáročnějším prvkům na úklid. Bude lepší si jejich umytí odškrtnout co nejdříve.

Potom můžeme přikročit ke dveřím, které potřebují zbavit prachu i otisků prstů. Pořádně vyleštíme kliky, na kterých se usazuje mnoho bakterií. Naší pozornosti nesmí uniknout ani stěny, stropy a lustry. Jsou to místa, které se vytvářejí pavučiny, kterých si jinak běžně nevšimneme. Teď je čas vzít do ruky koště a všechno vysmýčit. Světla pak ještě utřeme od prachu.

 

2. Koberce a pohovky

Dalšími v pořadí jsou koberce, pohovka a ideálně i postelové matrace. Tady se hodí vysavač na vodní vysávání. Má silný tah a dokáže koberce a podobné povrchy zbavit zaschlých skvrn i mikrobů.

Půjde nicméně o velmi náročnou práci, která nám může zabrat i celý den. Pokud chceme ušetřit čas a mít jistotu, že vše bude uklizeno na jedničku, je nejvyšší čas povolat úklidovou službu.

 

3. Kuchyň a elektrospotřebiče

Kuchyň bývá nejvíce zanedbanou místností.Přesto zůstává skutečností že jejímu úklidu obvykle věnujeme jen malou pozornost. Často pouze přetřeme kuchyňskou linku a umyjeme sporák. Na mastnotu, která se spolu s prachem usazuje na digestoři a na poličkách, už příliš nehledíme.

Před Vánocemi na nás pak může čekat šok, až ji budeme muset drhnout přes půl dne Je to však opravdu nutné. Nikdo totiž nechce připravovat jídlo ve špíně. Musíme se proto vybavit gumovými rukavicemi, silnými odmašťovacími přípravky a rovněž trpělivostí. Stejnou pozornost je pak třeba věnovat i umytí lednice a elektrospotřebičů.

Tyto položky patří na úklid k nejnáročnějším a je nejlepší s nimi začít dopředu. Při úklidu během adventu rozhodně oceníme, že alespoň něco už máme hotové. V tomto případě jde rovněž o místa, na jejichž úklid můžeme povolat profesionální firmu. Ta nám vše vyčistí mnohem pečlivěji, než bychom to kdy zvládli sami.

Kolik času věnujete předvánočnímu úklidu? A necháváte si někým pomoci?

Mykola Kulhánek