Přeskočit na obsah

Sháníte bydlení v matičce měst? Pak dost možná vaše cesta za ním povede přes instituci zvanou pražská realitní kancelář. Totéž samozřejmě platí i v případě, kdy chcete svou nemovitost naopak prodat či pronajmout. Není ale realitka, jako realitka. Vašemu výběru by mělo předcházet několik otázek, které je třeba si položit. Pojďme to udělat společně.

Vlastní makléři pracující pro danou pražskou realitní kancelář nějaké certifikáty?

Řada nesolidních makléřů bohužel udělala v českém prostředí této profesi nepěkné jméno. Častým problémem bylo i to, že realitním makléřem se mohl až donedávna stát takřka každý, bez sebemenší kvalifikace v oboru. To se změnilo až nedávno přijetím realitního zákona. V jeho důsledku je nyní realitní zprostředkování považováno za činnost vázanou, při níž je již nutno splňovat určité podmínky odborné způsobilosti. Faktem ale je, že toto minimum je i nadále velmi shovívavé. Měli byste proto i nadále zůstat na pozoru.

Pokud se makléř, s nímž chcete spolupracovat, může pochlubit i dodatečnými certifikáty, vzděláním a kvalifikací nad míru stanovenou zákonným minimem, je to dobrá indicie toho, že své povolání berou vážně a nebudou se vám snažit prodávat zajíce v pytli.

Pokud máte dostatek času, oslovte pro svůj účel realitek vícero, udělejte si jasno ve způsobu, jakým každá z nich jedná a komunikuje i jak se prezentuje. Vybírejte tu, která vám přijde nejdůvěryhodnější a u níž budete mít pocit, že se za vaše zájmy bude skutečně bít.

Jaká je za danou kanceláří historie úspěšných prodejů?

Nejde jen o to, kolik let se daná kancelář pohybuje v oboru, ale i o to, jaké jsou za ní výsledky. Vysoká čísla znamenají, že se jim pravděpodobně s vaší nemovitostí bude dařit stejně dobře, jako se jim dosud dařilo s těmi ostatními. Jistě mohou mile překvapit i realitky, případně individuální makléři s menšími zkušenostmi, a nebylo by spravedlivé je plošně zavrhnout. Přesto je ale v tak zásadní věci, jako je obchod s nemovitostmi, žádoucí především opatrnost a jistota.

Specializuje se kancelář především na koupi nebo prodej?

Samozřejmě že většina realitek dělá obojí, někteří makléři se ale dále mohou specializovat buď jako zástupci kupujícího nebo prodávajícího. Proto se vždy raději informujte o jejich sféře působnosti, než se pro služby jednoho z nich rozhodnete.

  • Hlavním úkolem makléře specializujícího se na kupce je poskytnout veškerou potřebnou podporu při nákupu nemovitosti, od jejího výběru přes pomoc při vyřizování potřebných právních náležitostí až po rady ohledně financování. V tomto článku si můžete přečíst, s čím vším je třeba při koupi nemovitosti počítat. S tím vším by vám měl dobrý makléř umět pomoci.
  • Úkolem makléře specializujícího se na prodeje je naopak pomoci prodejcům zbavit se své nemovitosti za co nejvýhodnějších podmínek a za co nejvyšší cenu – ostatně sami při tom škodní nejsou.

V podstatě těchto dvou úkolů může existovat i určitý rozpor u méně důvěryhodných realitních kanceláří. Ty se na jednu stranu mohou tvářit, že vám chtějí všemi silami pomoci při výhodném pořízení nemovitosti, ale zároveň tlačí na co nejvyšší cenu a nejvýhodnější podmínky pro prodávajícího. Přísnější oddělení těchto dvou rolí pomáhá redukovat eventuální konflikt zájmů.

Jaké vlastnosti vyhledáváte u potenciální realitky vy? Zanechte komentář níže!

Mykola Kulhánek