Přeskočit na obsah

Řešením, jak se finančně nezruinovat, mohou být potahy nebo přehozy na postel a sedací soupravu. Lidé chtějí bydlet příjemně, pohodlně a hlavně hezky. Vkusný a krásný nábytek něco stojí, ale tak jako všechno, co se často používá, podléhá opotřebení. Podobná situace je v ložnicích. Lidé chtějí spát pohodlně, příjemné v čistých, nadýchaných lůžkovinách. Řešením, aby se na lůžkovinách neprojevilo jejich stáří a nepotřebovaly výměnu, je přehoz na postel.

 

Přehozy chrání to nejcennější

Podle známé pohádky je spánek v životě to nejsladší. Není to ale jenom tak. Aby byl skutečně sladký, musí probíhat v optimálních podmínkách. K nim patří měkoučké a čisté lůžko. Magdalena Dobromila Rettigová ve své příručce Domácí hospodyňka přikládala lůžku velkou důležitost. Píše: „Dobře ustlaná postel pozůstává ze slamníku, pak matrace, spodnice, která má býti hezky plná, třech podhlavniček, přikrývky, která může být lehčí, a deky na přikrytí.“ Díky současnému centrálnímu vytápění bytů sice klesl počet lůžkovin v jedné posteli a význam teplé přikrývky možná nedoceňujeme tolik jako naše babičky, které při požáru jako první věc zachraňovaly peřiny.

Přikrývka – ať už péřová nebo z dutého vlákna – zásadní význam stále má a protože její čištění je v prvním případě velmi obtížné a nákladné, ve druhém opotřebovávající a v obou pracné a zdlouhavé, jeví se jako velmi výhodné chránit ji nejen povlečením, ale také přehozem.

 

Změna je život

Stejně užitečné jsou potahy nebo přehozy na sedacích soupravách v obývacích pokojích. Obývací pokoje už dávno na celé čáře porazily kuchyň a průměrný člověk, včetně nadšených hospodyněk v nich tráví doma nejvíc času. Trvalá přítomnost se na nich projevuje i v případě, že v domácnosti nejsou děti. Stačí jedna sklenka červeného vína a neštěstí v podobě skvrny na čalounění je hotovo. Kromě vysoce efektivní ochrany před znečištěním je možné pomocí potahů maskovat stáří nábytku a díky přehozům zase libovolně obměňovat styl pokoje. Sedací souprava jako dominantní prvek obývacího pokoje mu s novým přehozem dá vždy novou podobu, a protože většina přehozů je oboustranná, představují jakési 2 in 1. Vzhledem k tomu, že cenově se pohybují v řádech stovek korun, je jejich přínos maximální.

 

Dalších 5 důvodů pro přehozy

  1. Vykouzlí ložnici jako na zámku, protože jejich doplňkem bývají povleky na polštáře ve stejném provedení. Kromě toho se prodávají přehozy sladěné s doporučeným ložním prádlem. Také povlečení je přehozem chráněno před znečištěním, zaprášením a vyblednutím.
  2. Vyrábějí se z bavlny nebo z polyesteru, popř. s příměsí elastanu, dají se tedy snadno prát (dle materiálu na 40 – 60°C, takže si vyberou i alergici). Ochrana sedacích souprav je ale jen málo objemná, vejde se do jedné pračky a přehozy na postel je obvykle nutné prát jen třikrát až čtyřikrát do roka.
  3. Lůžko zakryté přehozem je optimálním místem na odpolední siestu, ideální je do dětského pokoje, protože ložnice pro děti a mládež v českých bytech neexistují. Lehčí přehoz může fungovat jako praktická deka na přikrytí, prošívaný s výplní z dutého vlákna ocení jako deku na lezení nejmenší děti.
  4. Přehoz usnadňuje stlaní postele, pokud je ráno málo času. Navíc poskytuje diskrétnost jednomu z nejintimnějších míst v bytě, rozestlanou nebo narychlo ustlanou postel nemusí vidět nejen zvědavá návštěva, ale ani dospívající potomek.
  5. Užívání přehozů a potahů je nejen úsporné a tedy finančně výhodné, ale také ekologické. Prodlužuje životnost nábytku a lůžkovin a umožňuje věcem, které už utrpěly nějaký ten šrám, být stále užitečné.

Používáte postel pouze na noční spaní? Kam si chodíte lehnout, pokud máte ve zvyku spávat přes den, např. po obědě? Jak často je vhodné obměňovat nábytek v obývacím pokoji?

Mykola Kulhánek