Přeskočit na obsah

O plastické chirurgii se mluví, rozebírá se a každý na ni má svůj názor. Někteří ji principiálně odmítají, jiní vítají a nechávají se svést možnostmi moderní medicíny. Přestože ji známe hlavně z titulků bulvárních magazínů vykřikujících titulky o nepovedených či několikanásobných plastikách celebrit, plastická chirurgie už dávno není záležitostí rozmazlených dam z bohatých kruhů. Zdůrazňovány jsou její sociální účinky, někdy se dokonce mluví o psychochirurgii.

Plastická chirurgie ve starém Egyptě a plastiky useknutých nosů

Počátky plastické chirurgie sahají až do starověku. Ve starém Egyptě, Indii i Řecku měla idea krásy ve společnosti centrální roli. Lékaři snažili napravit chyby a nesouměrnosti na lidském těle, na druhou stranu například amputace nosů, byla typickým příkladem trestu za cizoložství nebo zlodějství. Lupiči, stejně jako zranění z boje, se obraceli na ranhojiče a doufali, že jim vrátí jejich předchozí krásu.

Moderní plastické chirurgie se objevila po druhé světové válce, ale skutečná revoluce v estetické medicíně přišla začátkem šedesátých let. Světlo světa spatřil nový vynález – silikon, díky němuž svět poznal i další výdobytek moderní doby, a to bezpečnou plastiku prsou.

Zlaté české ručičky

Před vynálezem silikonu se plastiky prsou také prováděly. Tu první provedl český lékař Vincenz Czerny, který v roce 1895 sofistikovaně odoperoval nádor v prsu své pacientky. Ale až do příchodu silikonu se jemu, jeho kolegům ani následovníkům nepodařilo přijít na metodou, která by skutečně bezpečně fungovala.

Renomé českých lékařů v zahraničí spojené s nízkou cenou zákroků zároveň podporuje tzv. zdravotní turismus, který podle ministerstva zdravotnictví do Česka každoročně přivede deset až patnáct procent cizinců a cizinek, z nichž velké procento touží právě po úpravě prsou. Ta u nás oproti našim západním sousedům vyjde až o padesát procent levněji.

Variabilita plastických operací

Dnes už se kliniky plastické chirurgie specializují na mnohem více než jen modelaci prsou či opravu nosů. Krom klasických zákroků, jakými jsou úpravy obličeje jako facelift, operace víček či plastika nosu se k stálicím plastické chirurgie dnes řadí i liposukce, operace stehen, břicha nebo stydkých pysků. Stále žádanější je i nenáročné odstranění tetování laserem. Nejtypičtější však stále zůstává již zmíněná plastická operace prsou, která dnes umožňuje nejen klasické úpravy jako je zvětšení nebo zpevnění prsou, ale i jejich rekonstrukce po odstranění nádoru nebo úpravy vpáčených bradavek či zbytnělé prsní žlázy u mužů.

Plastická chirurgie není výlučně ženskou záležitostí

Pokud se ženy zajímají především o plastiky prsou, u opačného pohlaví se jedná o hlavně o zvětšení intimních partií, jež dnes odborníci zvládnou zvětšit až od čtyři centimetry. Kromě toho je u mužů oblíbená liposukce slibující takzvaný “pekáč buchet”. Počet mužské klientely tak rok od roku roste. V dnešní době tvoří ženská klientela osmdesát a mužská dvacet procent pacientů plastické chirurgie.

Pokud se chystáte…

Dostupnost, vstřícný přístup i nové možnosti estetické medicíny tak na kliniky plastické chirurgie ročně přivedou tisíce zájemců o vylepšení jejich těla. Plastická operace se v mnohém neliší od jiných lékařských operačních zákroků. Pokud se i Vy chystáte podstoupit plastickou operaci, určitě budete před zákrokem potřebovat předoperační vyšetření od obvodního lékaře. Důležité je mít také na paměti, že pokud bude operace probíhat v pod celkovou anestezií, pacienti a pacientky nesmí šest hodin před zákrokem jíst, pít a kouřit. Líčení vynechte a nezapomeňte vhodnou depilaci partie těla, o kterou se bude jednat.

A co Vy?

Po seznámení se s historii estetické medicíny, pestrou variabilitu nabízených zákroků i některými detailnějšími informacemi týkajícími se samotné procedury, nezbývá nic jiného než se zeptat, zda byste Vy plastickou operaci podstoupili. Patříte mezi fanoušky estetických úprav lidského těla, nebo puristy odmítající jakékoli zásahy? Investovali byste peníze do úpravy vzhledu nebo peníze raději investovali někam jinam? Ať patříte na jakoukoli stranu, budeme se těšit, pokud s námi v komentářích budete sdílet váš názor na plastickou chirurgii či jakoukoli umělou estetizaci těla.

Mykola Kulhánek