Přeskočit na obsah

Dobré červené víno a jeho přínos lidskému zdraví. To je téma, na které se dnes ve stručnosti podíváme. Dáte si rádi skleničku a to jednoduše z toho důvodu, že vám červené chutná? Pak by vás také mohlo zajímat, jaký vliv má střídmé pití na váš organismus. Rovnou podotýkáme, že pouze střídmé! Dva litry vína denně totiž ještě nikomu neprospěly. Alespoň nám o tom není nic známo. Jestliže chcete z konzumace vína vytěžit jen samá pozitiva, měli byste tedy pít uměřeně. A nejen to. Velmi důležitá je také kvalita nápoje. V lahvi nebo snad dokonce v krabici za pár drobných, kterou jste si přinesli z večerky, žádný elixír mládí nehledejte. Z podobného pití vás tak nanejvýš rozbolí hlava.

 

I dobré červené víno musíte pít s mírou!

Jídlo nebo pití, vše by mělo být konzumováno v rozumné míře a také v té nejlepší možné kvalitě. Jedině tak může zůstat lidský organismus dlouhodobě v dobré kondici. U vína to platí dvojnásob. Pít ho lze i pravidelně. Mnohé a to i velice známé osobnosti tak také s oblibou činí. Základ je ale v přiměřeném množství. Takovém, které vám prospěje a nikoliv ublíží. Ženy si údajně mohou dopřávat přibližně 2 dcl denně, zatímco pánům jsou povoleny decilitry 4. Hodně záleží i na tělesné hmotnosti. Doporučuje se také asi 1 – 2 dny v týdnu alkohol zcela vynechat. Alespoň to vyplývá z většiny odborných studií, které se konzumací tohoto lahodného moku zabývají. Jistě, i ve vědeckých kruzích jsou lidé, kteří považují za zdravou jedině stoprocentní abstinenci. Ale jde spíše o výjimky. My se přikláníme k názoru většiny a proto se společně podíváme, jaké benefity nám pití červeného vína může přinést. A ještě si řekneme, jak se spolehlivě vyhnout nekvalitnímu zboží.

 

Poznáte skutečnou kvalitu?

Chcete si pití vína užít? A rádi byste tím trochu přispěli k vaší tělesné a duševní kondici? Pak tento nápoj nepoužívejte k zahánění starostí a špatné nálady. Mohla by to být jedna z nejkratších cest k závislosti, pakliže máte k alkoholismu sklony. Skleničku si nalijte ve chvíli, kdy jste více méně v pohodě. Zapomeňte také na laciné značky, u kterých často ani nevíte, odkud se vzaly. Až v obchodě vezmete do ruky lahev a začnete zkoumat etiketu, první, co vás musí zajímat, je celkové množství informací! Obvykle platí, že čím více vám toho je producent vína o svém výrobku ochoten sdělit, tím lepší kvalitu můžete čekat. Dobrá vína bývají většinou „jednodruhová“. Není to však pravidlo. Nezřídka se setkáte s výborným červeným, které bylo vyrobeno ze dvou a klidně i ze tří odrůd révy.

 

Všímejte si jakosti!

Chcete-li skutečně dobré pití, soustřeďte se na jakost. Jakostní dělení jednotlivých druhů, které se u nás používá, je přitom poměrně snadné a je založeno hlavně na tzv. cukernatosti vinného moštu. Udává se ve stupních moštoměru (°NM) a vypadá následovně:

  • Minimálně 11°NM musí mít i obyčejné víno, dříve označované jako stolní.
  • Od 14°NM jde o tzv. vína zemská.
  • Teprve od 15°NM začínají druhy jakostní, ke kterým patří také vína známková a odrůdová.
  • U tzv. jakostních vín s přívlastkem platí rozmezí od 19°NM až po 32°NM a dělíme je ještě na tzv. pozdní sběr, výběr z hroznů, výběr z bobulí či z cibéb, vína kabinetní, slámová a ledová.

Francouzský paradox

Pozitivní vliv mírného pití červeného na lidské zdraví je zdokumentován v celé řadě hodnověrných studií. Jen málokdo například neslyšel o tzv. „francouzském paradoxu“. Je známo, že francouzská kuchyně patří k nejlepším na světě a Francouzi jsou vyhlášenými gurmány. Celkem často konzumují potraviny bohaté na cholesterol a nasycené tuky. Navzdory tomu však téměř netrpí kardiovaskulárními chorobami. Dopřávají si totiž kvalitní červené víno a to pravidelně. Dobré červené je s velkou pravděpodobností před nežádoucími účinky některých potenciálně škodlivých látek dokáže ochránit. V této souvislosti je zajímavé také zjištění, že mladá červená vína jsou pro organismus větším přínosem než ta starší, jelikož obsahují více tříslovin.

 

 

Víno léčí

Pokud snad o přínosu červeného vína pro vaše zdraví ještě pochybujete, podívejte se, k jakým závěrům došla celá řada vědců. Několik desítek let výzkumů například prokázalo, že kvalitní červené:

  • Chrání před nemocemi srdce
  • Zlepšuje trávení
  • Brání kornatění tepen
  • Pomáhá hojení poškozeného střevního traktu
  • Je prevencí rakoviny
  • Zlepšuje náladu
  • Oddaluje a zmírňuje projevy stárnutí

Střídmě, ale pravidelně

Tak jako ve většině věcí, je i při pití vína potřeba zachovat určitou střídmost, abyste si jeho nadměrnou konzumací spíše neublížili. Velmi mírné, zato však pravidelné pití této blahodárné tekutiny vám však může jedině prospět. Pamatujte na to, až si otevřete láhev nějakého solidního červeného!

Jakým odrůdám dáváte přednost? Chutná vám spíše Cabernet Sauvignon, Merlot, Sangiovese nebo snad Pinot Noir?

Mykola Kulhánek