Přeskočit na obsah

Výběr správného horního dílu plavek není tak snadný, jak by se mohlo na první pohled zdát. Od dob, kdy bylo nošení dvoudílných plavek považováno za nevkusné až vulgární, jsme se my ženy přesunuly do časů, kdy je kompletace dvoudílných plavek designérskou záležitostí. 

Pokud nechcete vydávat ve vodě zrovna sportovní výkony a chystáte se spíše na klidné koupání a následné opalování na slunci, budou pro vás dvoudílné plavky tou správnou variantou. 

Oddělený prodej horního dílu

Horní díly plavek se dnes zcela běžně prodávají odděleně; to je hned z několika důvodů opravdu praktické. 

Prvním je potřeba rozdílné velikosti. Zatímco dříve jsme se musely spolehnout na stejnou velikost obou dílů, dnes si je můžeme vybrat tak, jak potřebujeme a koupit odděleně.  Zvýšil se tak komfort nejen při vybírání plavek, ale i  při jejich samotném  nošení. 

Dalším důvodem je široká paleta kombinací barev a vzorů. Zatímco u spodního dílu je možné vsadit na klasiku v podobě černé barvy, u toho vrchního si můžete dovolit lehce experimentovat a zvolit si  barvy či vzory, které by v případě  dílu spodního nemusely působit tak,jak by mělo být žádoucí. 

Kvalitní plavkový materiál

Kvalitní materiál, ze kterého jsou plavky vyráběny, je při výběru velmi důležitý ukazatel. Látka plavek by neměla být moc slabá a na těle tedy průsvitná. A pokud máte v plánu plavat převážně v bazénech, zaměřte se na materiály odolné chlóru. Jestliže tomu tak nebude, je téměř jisté, že se plavky  brzy prošoupou a ztratí svou barvu i elastičnost. Obecně můžeme říci, že čím více materiál plavek obsahuje polyester, tím více odolný bude. 

Jaký zvolit horní díl vzhledem ke své postavě? 

Při typu postavy jablko si vyhledejte ideálně vrchní díl s úvazem za krk. Díky tomuto způsobu vázání docílíte podtržení partií dekoltu. 

Pokud se vaše postava podobá spíše hrušce, jsou pro vás ideální možností především světlé odstíny. Zároveň si však můžete dovolit různé volány a  ozdoby. Díky tomu bude vaše poprsí vypadat kulatěji a odvede pozornost od nežádoucích partií. 

U typu postavy paprika jsou nejvhodnější vrchní díly se širokými podprsenkovými ramínky. V případě, že je vaše poprsí spíše menší, vybírejte vrchní díl s výraznějšími barvami a vzory. Jestliže však je poprsí větší, zvolte jednobarevné materiály. Ideální jsou pastelové odstíny.  

S postavou tvaru přesýpacích hodin vám bez pochyby padne každý druh plavek. V takovém případě je jen na vás,které partie zdůrazníte. S pomocí výrazných vzorů a pestrých barev se vám to určitě povede. 

Je druh ramínek opravdu důležitý? 

Ramínka u horního dílu jsou podobně důležitá jako u denně nošených podprsenek. Správný typ ramínek či úvazu je základem pohodlí a komfortu. Proto je velmi důležité vyzkoušet si plavky osobně, abyste si mohla být jistá, že jste si vybrala správně. 

Typů ramínek je několik. Klasická rovná široká ramínka perfektně podpoří i bujnější poprsí, při plavání se neposouvají. Dále se můžeme setkat se zapínáním vpředu, ramínky s různým druhem křížení či úvazem za krkem.  Můžeme se také setkat s ramínky, která jsou u plavek prodávána odděleně a vy si je pak sama můžete nastavit dle potřeb. Z jedněch plavek tedy můžete udělat hned několik typů. Takováto ramínka ocení především ženy, které se na pláž vydávají především pro rovnoměrné opálení. 

Stejně jako všechny oděvy, i plavky podléhají módním trendům. Klasikou jsou již několik let jednoduché černé hladké bikiny. V záplavě nepřeberného množství aktuálních barev, vzorů a střihů bikin se  však ženy poměrně často  každý rok zas a znovu ztrácejí . Vždy jim někdo vysvětlí, v jakých plavkách budou  za hvězdy a ve kterých naopak.Podstatné však je, aby jste se především ve střihu cítila sama sebou. Tak si nejlépe užijete slunečné dny u moře i u bazénu. 

Jaké plavky preferujete vy? Preferujete udržitelnou klasiku,nebo se každý rok zajímáte o nejnovější módu ve světě plavek? Dejte nám vědět! 

Mykola Kulhánek