Přeskočit na obsah

Letiště Brno a parkování hned vedle letištní haly? Ano, v Brně lze s klidem dojet téměř až k terminálu a vozidlo zde bez obav zanechat. Chystáte se letadlem třeba do Prahy nebo rovnou někam do ciziny? Máte v úmyslu použít k cestě na letiště vlastní automobil? To je především s ohledem na pohodlí pochopitelné, nicméně budete potřebovat parkovací stání. Existuje celá řada míst, kde můžete váš vůz nechat a parkoviště přímo u terminálu je pouze jednou z dostupných možností. Chcete zjistit, zda se vám to vyplatí a rádi byste znali také další způsoby, jakými lze tento problém vyřešit? A chcete vědět, kde byste svého „nablýskaného miláčka“ rozhodně nechávat neměli­?

 

Letiště a parkování, aneb „když přijedete autem“

Žijete někde na Moravě nebo snad dokonce přímo v Brně? Čeká vás důležité obchodní jednání v Praze a potřebujete na něj dorazit nejen včas, ale také odpočatí? Letadlem z brněnského letiště v Tuřanech se vám to určitě podaří. Chcete si vyrazit na prodloužený víkend do Londýna nebo se chystáte na dovolenou na některý z řeckých ostrovů? Ani to není problém. Letiště Brno je mezinárodní. Destinací, do kterých se odsud můžete dopravit, je hodně a postupně přibývají další. Chcete-li přijet do Tuřan autem, budete pro něj muset zajistit parkování. Víte, kde se vám to nejvíc vyplatí, kde je to ještě rozumné a jakému řešení této situace byste se každopádně měli vyhnout? Vezmeme to hezky popořadě.

 

Co si vyberete?

Definitivně jste se rozhodli, že cestu na letiště absolvujete vlastním vozem? Proč ne? Je to nejen pohodlné, ale můžete si také vaše cestování lépe naplánovat. Nebudete totiž závislí na odjezdech vlaků či autobusů. Berete s sebou větší počet zavazadel? Tím spíš vlastní auto oceníte. Zbývá jen zodpovědět otázku „kam s ním“? Kam automobil postavit, abyste se o něj po dobu vaší nepřítomnosti nemuseli obávat? Na výběr máte z následujících možností:

  • PŘÍMO U TERMINÁLU
  • NA NĚKTERÉM Z OFICIÁLNÍCH PARKOVIŠŤ
  • V SOUKROMÍ
  • NA ULICI

 

Odkud je to k terminálu nejblíž?

Prvním a zároveň velmi dobrým řešením, které se vám nabízí, je využití služeb samotného brněnského letiště. K letadlu to budete mít každopádně nejblíž. Ceny zdejšího parkoviště začínají na 150 korunách za den a třeba za 10 dní tady zaplatíte cca 1100 Kč. Poplatek můžete uhradit u jednoho ze dvou automatů nebo rovnou v zákaznickém centru v odletovém terminálu. Výhodou je zejména fakt, že můžete dojet téměř až k samotnému letišti. Nevýhodu lze naopak spatřovat v tom, že si místo na parkovišti nemůžete předem rezervovat. V současnosti, kdy vzdušný provoz nad Českou republikou vlivem pandemie enormně poklesl, to ale takový problém není a nějaké volné místo na vás jistě zbude. Otázkou je, jak to bude v budoucnu, až se cestování vrátí opět k „normálu“.

 

Profesionálové vás obvykle nezklamou

Druhou cestou je rezervace služeb některého z oficiálních parkovišť s plně profesionálním servisem. Najdete jich v Brně několik. Stojí většinou poblíž tuřanského letiště nebo jen pár minut jízdy od něj. Když zmiňujeme možnost rezervace, není to jen náhodou. Na rozdíl od parkování přímo u letištní plochy si totiž místo pro svoje auto můžete obvykle předem zajistit. Ceny jsou zpravidla dosti podobné a samozřejmostí je poměrně široký servis, kterého se vám dostane. Co vám taková firma fungující na skutečně profesionální úrovni dokáže nabídnout?

 

  • Fyzickou ostrahu vozu 24h (navíc kamerový systém).
  • Rezervaci místa (online systém nebo aplikace).
  • Platby kartou.
  • Mytí vozidla.
  • Vlastní dopravu až k terminálu.

 

 

Existuje také třetí možnost

Parkování můžete vyřešit ještě třetím způsobem. Využijte nabídek soukromých osob disponujících pozemky v přijatelné vzdálenosti od letiště. S ohledem na vysoký zájem lidí se totiž někteří z majitelů takových „parkovacích ploch“ rozhodli využít situace a vylepšit si svou finanční situaci. Za poplatek vám poskytnou stání pro vaše auto. Bude to třeba jen v uzavřeném dvoře nebo na oploceném pozemku za domem. Je to ale pořád lepší, než nechat auto jenom tak na ulici, kde není nikdy úplně v bezpečí. Nutno podotknout, že jde často o legální byznys, ale někdy je podobná živnost provozována spíše „neoficiálně“. Na nějaké doprovodné služby, jako třeba na odvoz na letiště, musíte bohužel většinou zapomenout a také ostraha asi nebude vždy zrovna stoprocentní.

 

Na ulici to raději nezkoušejte!

Jestliže se na letiště v Brně vydáte vlastním vozem a vyberete si pro jeho zaparkování jednu z prvních dvou uvedených možností, měli byste být většinou spokojeni. Jak s cenou, tak se službami, kterých se vám dostane. Třetí možnost v podobě soukromých parkovacích míst sice nelze vyloženě doporučit, ale budete-li mít štěstí, žádné problémy vás zřejmě nečekají. Co je však bezpochyby hazardem, to je parkování někde na ulici. Pravděpodobnost, že váš vůz někdo poškodí nebo rovnou ukradne, je natolik vysoká, že by vás něco takového nemělo ani napadnout! A proč o tom vůbec mluvíme? Divili byste se, ale lidí, kteří takto riskují, je mezi námi pořád dost. Snad k nim také nepatříte?

Nebo máte s parkováním někde u chodníku dobré zkušenosti? Nikdy vám auto neukradli, ani vám žádný vandal nepoškrábal lak nebo nezničil zpětné zrcátko?

Mykola Kulhánek