Podmínky pro koupi vlastního bytu nebo domu nebyly poslední dobou nejrůžovější. Vysoké ceny nemovitostí a drahé hypotéky mohly mnohé lidi odradit. Kdo počkal, může se vrhnout do výběru novostaveb rodinných domů právě teď. Podmínky totiž nahrávají zájemcům.
Hypotéky zlevňují, ne každý ale úvěr dostane
Začátkem června bylo možné sledovat první zlevňování hypoték. Banky tak reagovaly na kroky České národní banky, která během koronavirové krize snížila základní úrokovou sazbu hned dvakrát. Kdo si chce vzít půjčku na bydlení, může ji získat s průměrným úrokem 2,3 procenta. Ty nejlepší nabídky se dostávají až pod dvě procenta.
Ruku v ruce se zlevňování hypoték jde i uvolnění doporučení pro jejich poskytování ze strany centrální banky. Zároveň jsou ovšem finanční domy obezřetnější, komu půjčku poskytnou. Lidé, kteří pracují v oborech nejvíce zasažených krizí, můžou být dokonce odmítnuti. Jde o obory v oblasti cestovního ruchu, pohostinství či automobilové dopravy.
Oborníci předpokládají, že pokles úrokových sazeb bude pokračovat. Mluví také o zlevňování samotných nemovitostí a nájmů, realitní trh ovšem tyto odhady zatím nijak nepotvrzuje. Naopak o bydlení je stále velký zájem a není důvod, aby ceny bytů a domů klesaly.
Kupci ušetří čtyři procenta na dani
Do karet novým potenciálním majitelům nahrává nedávné zrušení daně z nabytí nemovitosti. Zároveň si i nadále můžou odečíst zaplacené úroky od základu daně z příjmů. Návrh ještě musí schválit Senát a podepsat prezident.
Novela bude platit se zpětnou účinností. Takže se zrušení daně z nabytí nemovitosti bude týkat i těch, kteří podali návrh na vklad vlastnictví v katastru nemovitostí od 1. prosince 2019 a dál.
Kupující musel doteď zaplatit čtyři procenta z celkové ceny nemovitosti jako daň z jejího nabytí. Státní kasa si tak v posledních letech přišla ročně na 13 miliard korun.
Češi po vlastním domě touží
Pořídit si rodinný dům se zahradou patří ke snům mnoha Čechů. Bydlení „ve vlastním“ je pro ně tím nejideálnějším a vzhledem k výši nájmů se i vyplatí. U svého rodinného domu požadují zahradu, nebo alespoň blízkou přírodu.
Novostavby těmto podmínkám vyhovují, protože developeři si jsou požadavků klientů dobře vědomi. Staví domy na dobře dostupných místech, blízko občanského vybavení a v dojezdové vzdálenosti do nejbližšího města. Trendem je totiž opouštět Prahu či Brno a za prací raději několik kilometrů dojíždět.
Takto vznikají nové domy například v Pohořelicích u Brna, ve Velké Chuchli u Prahy, ale i dál ve Středočeském kraji u Mladé Boleslavi nebo u Nymburku. Pozemky, na kterých je možné stavět, by k dispozici byly. Mnoho staveb ovšem brzdí byrokracie, která proces zdržuje i o měsíce.
Nové domy jsou úspornější
Kdo chce ušetřit čas čekáním na povolení, může využít právě nových developerských projektů nebo se porozhlédnout na realitním trhu po starších domech na prodej.
Při vybírání starší stavby si ovšem zájemce musí dát pozor, aby se mu investice neprodražila více než nový dům. Je potřeba poctivě si zjistit stav nemovitosti a dobře propočítat případné opravy. Také je nutné počítat s výdaji za spotřebu, které budou u starších budov pravděpodobně vyšší. Novostavby už se totiž staví v úsporném energetickém režimu.
Stavět pasivní domy sice není povinností, ale stává se výhodou. Od roku 2020 se klade větší důraz na zateplení a kvalitní okna, spotřebu energie z obnovitelných zdrojů a na využívání obnovitelných zdrojů energie.
Jak vidíte vlastnictví nemovitosti vy? Je pro vás rodinný dům sen, nebo zbytečnou zátěží?