Nákup hraček pro miminka může být záludnou věcí. Všechny jsou totiž na pohled velmi krásné, barevné a lákají k tomu, aby je jeden hned měl. Ovšem co opravdu koupit, aby to mělo i dlouhodobé využití a neleželo to za pár dní v koutě?
U hraček pro miminka sledujte vhodnost i certifikáty
V tomto případě je opravdu mnohem lepší kupovat hračky certifikované a věkově vhodné. Maličké děti ochutnávají svět hlavně jazykem a pusou, proto je zapotřebí vlastnit věci jen akreditovaných barev, laků a materiálů. Krom toho i miminko má sílu a občas je s podivem, co vše dokáže otevřít či rozšroubovat. Zde hrozí nebezpečí, že v případě nevhodných hraček určených pro vyšší věkové kategorie, dokáže odmontovat jejich menší části, které pak s velkým nadšením strčí do pusy. A to už je krůček od maléru.
Novorozená miminka si vystačí s málem
V případě, že chcete darovat nějakou hračku novorozenému dítěti, myslete dopředu a kupte hračky pro děti už o trochu větší. Novorozenci zatím vidí velmi málo a moc toho nepotřebují. Jsou rádi za hlavně přítomnost maminky, kterou vnímají hlavně skrze její vůni. Nic víc je v tu chvíli nezajímá. Pokud však chcete něco darovat, vhodná jsou veliká kontrastní textilní leporela. Nejlépe klasicky černobílá, protože tyto barvy děťátko dokáže rozpoznat jako první. Díky tomu můžete už od raných fází vývoje stimulovat zrak dítěte.
Hračky vhodné pro kojence od 1 do 6 měsíců
V té době se miminko aklimatizuje na život. Učí se vidět, ovládat své končetiny. Snaží se o rozpoznání předmětů a tvarů. Ještě moc pohyblivé není, ale už začíná být. Ve věku 6 měsíců by se mělo umět převrátit na bříško a zase zpátky na záda. Půl roku věku je totiž jedním z důležitých jeho milníků jeho psychomotorického vývoje. Zajímá vás, co by ještě mělo umět?
Hračky vhodné pro toto období
- Závěsný kolotoč nad postýlku.
- Hrací deka s kontrastními prvky.
- Hrazdička a na ní pověšené barevné hračky.
- Šustící hračky a textilní knížky.
- Chrastítka a kousátka.
Hrazdičky jsou oblíbené. Je však dobré dát pozor na stabilitu
Velmi oblíbenou a prospěšnou hračkou je hrazdička. U té se však vyplatí investovat do kvality a hlavně stability. Dítě totiž není nijak zvlášť ohleduplné a za hračky, které jsou na ní pověšené, rádo tahá. Je proto dobré mít jistotu, že se na něj hrazdička nepřevrátí. I ta plastová je docela těžká, když mu spadne na hlavu. O těch dřevěných ani nemluvě.
Vhodným řešením jsou také hrací deky, ve kterých je hrazdička zabudovaná. Nejlepší je, pokud jdou jednotlivé předměty na nich zavěšené sundavat a vy je můžete doplňovat a měnit podle schopností dítěte. Na začátku preferujte ty černobílé a postupně přidávejte ty, které dítě momentálně zajímají.
Pozor na hračky, které vydávají zvuky. Ne každé dítě je ocení
Oblíbeným dárkem pro malé děti jsou také různé zvukové hračky. U nic zkontrolujte, jak moc jsou hlasité, popřípadě, zda jde hlasitost nějak regulovat. Je to dobré jak pro miminko, tak pro rodiče. Hračky, které se spustí po dotyku, ocení hlavně kojenci starší půl roku, kteří začínají chápat vztah mezi příčinou a následkem. V té době je bude fascinovat, že když tlačítko zmáčknou, objeví se reakce.
Nejlepší chrastítka a kousátka jsou ta textilní
Pro malé kojence jsou nejvhodnější volbou textilní chrastítka, kousátka a knížky. V případě potřeby je lehce dáte do pračky, popřípadě omyjete. Plastová nebo dokonce dřevěná vypadají sice také krásně, ovšem problémem hlavně je v jejich hmotnosti a tvrdosti. Hlavně těch dřevěných. Mnoho malých dětí miluje pohyb ručičkama, když v nich drží chrastítko. A protože nemají ještě dostatek koordinace, chrastítkem se často uhodí do hlavy. Textil je tak na tento typ zacházení mnohem vhodnějším kandidátem než dřevo.
Existuje hračka, kterou jste si jako malé děti hodně přáli, ale nikdy jste ji nedostali?