Přeskočit na obsah

Houstnoucí síť posiloven a jejich obliba svědčí o tom, že lidé chtějí vypadat dobře. Co se ale málo ví, bývá skutečnost, že cvičení je jen jedna strana mince. Nejtvrdší trénink se nakonec vyplatí jen tehdy, má-li ten,kdo cvičí, odpovídající výživu. Existují potraviny, které byste po cvičení jíst měli, a potom takové, kterým je nejlépe se vyhnout. Pokud chcete ve sportu dosahovat maximálních úspěchů, měli byste si nejen pravidelně nastavovat nové tréninkové výzvy, ale také optimálně přizpůsobit jídelníček vašemu tréninkovému cíli. Nezáleží na tom, zda chcete primárně zhubnout, spalovat tuk nebo budovat svaly: vždycky je to doba po tréninku, která určuje, jak efektivní bude všechno to napumpování a pocení. Teprve se správným jídlem po cvičení ze sebe i ze svého těla dostanete to nejlepší.

Potraviny prohibiti

Pořád se ještě najde dost lidí, kteří si myslí, že nejlépe shodí nadbytečné kilogramy tak, že si dají pořádně do těla a budou při tom přijímat minimum potravy. To je absolutní omyl! Jíst musíte bezpodmínečně, jinak přijdete nejen o kila, ale vaše postava bude od ideální představy na hony vzdálená.Tělu totiž bezprostředně po tréninku chybí důležité živiny, které musíte rychle doplnit, aby mohl organismus opět plynule fungovat. Pokud po cvičení nic nejíte, riskujete, že dříve nebo později přijdete o svaly, energii, bystrost, pohotovost a životní elán. 

Aby to bylo o něco složitější, nemůže se jíst úplně cokoli. Některé potraviny růst svalů vyloženě sabotují. Patří sem: 

  • všechny alkoholické nápoje. Za prvé pivo, víno, whisky a spol. poskytují spoustu zbytečných kalorií, za druhé jejich větší množství snižuje koncentraci mužského pohlavního hormonu, který u mužů hraje hlavní roli v procesu budování svalů. Může ho dokonce zastavit,
  • “light” výrobky, které se tváří velmi dietně, ale ve skutečnosti jsou nafouknuté prázdné bubliny. Nedodají energii ani živiny, protože jsou plné náhražek,
  • cukrovinky a sladkosti. Bohužel pod tento bod spadá také čokoláda, marmeláda, Nutella a gumoví medvídci. Čokoládová tyčinka poskytuje s trochou energie spoustu kalorií, ale nemá žádnou přidanou hodnotu pro vaše svaly. Sladkosti také způsobují skoky v hladině cukru v krvi. Výsledkem je únava a následná chuť k jídlu,
  • průmyslové zpracované hotové výrobky, za jejichž „chuť“ jsou většinou zodpovědné zvýrazňovače chuti a vůně. Obsah mikroživin, pozitivní dopad na zdraví a tvorbu svalů mají však minimální. 

Výživová svatá trojice

A jak má tedy ideální fitness menu vypadat? Zase tak velká věda to není. Musí obsahovat tři základní složky nutné pro základní fungování organismu, které by se koneckonců měly vyskytovat v každém jídle: 

  • Sacharidy neboli cukry zabraňují rozpadu svalů. Bez sacharidů během tréninku ani po něm nic nefunguje, protože sacharidy jsou naším zdrojem energie číslo. Nutně potřebují doplňovat.
  • Bílkoviny jsou látky, kterých tělo po silovém tréninku potřebuje velkou dávku. Svaly se skládají z ze stavebních bloků bílkovin, tzv. aminokyselin. Proteiny využívá k tvorbě nových svalových vláken. 
  • Tuky nelze úplně opomíjet. Jsou vhodné ty “hodné”, které se nalézají v ořechách nebo rybách. Optimální je kombinovat je s proteiny. 

Sázka na jistotu 

Zejména začátečníci bývají různými doporučeními zahlceni a rychle pak sáhnou po nesprávných potravinách. Na pultech prodejen se takových “zaručených” fitness produktů bez skutečného účinku nachází dost. Proto se spíše vyplatí objednat si pro sebe na míru vypracovanou krabičkovou dietu pro sportovce v tréninkovém programu a vlastní úsilí zaměřit na dokonalé sestavení a provedení cvičebních workoutů. 

Jak moc koreluje vaše stravování se sportem, který provozujete? 

Mykola Kulhánek