Přeskočit na obsah

Jak se změní váš život a sebevědomí po setkání se specialistou v plastické chirurgii? Rozhodnutí nechat si voperovat prsní implantáty je zásadní volba, která nejen rozšíří možnosti vašeho šatníku. A ačkoli mnoho žen podstupuje augmentaci poprsí převážně kvůli estetickým důvodům, má tento zákrok také několik dalších emocionálních a psychologických výhod. Blíže se na ně podíváme v tomto článku. 

Fyzické změny po zvětšení prsou

1. Omezení bezprostředně po zákroku 

Hned po operaci můžete pokračovat ve většině činností s výjimkou intenzivní fyzické aktivity, zvedání těžkých předmětů a přetěžování. Tyto restrikce platí v citlivé období do úplné rekonvalescence – v průměru 4-6 týdnů po operaci. 

  • První 2 týdny doporučujeme nic nezvedat, nezvedat paže nad úroveň ramen. 
  • Neprovádějte žádná cvičení, která by zapojovala hrudní svaly. 
  • Po dobu až 6 týdnů nezvedejte žádné předměty těžší než 2,5 kg, předměty těžší než 5 kg nezvedejte dříve než po 3 měsících.
  • Než začnete s těžkými cviky se závažím, ale joggingem a během, poraďte se se svým lékařem. 
  • Při sportu noste kvalitní podpůrnou podprsenku. 

2. Větší objem

Znatelně objemnější, konturovanější a atraktivnější vzhled prsou je nejvýraznější změnou, kterou pacientky zaznamenají. Ta sebou ve všech případech přináší změnu šatníku a fakt, že mnoho oděvů jim zkrátka lépe „sedne“. 

 U některých pacientek se v důsledku augmentace prsou mohou vyrovnat tělesné proporce a stát se harmoničtější. Například ženy s přirozeně malou velikostí hrudníku, ale širšími boky, mohou mít z operace zvětšení prsou takový prospěch.

3. Bezchybný tvar

Zručný chirurg dokáže vhodným umístěním implantátů snížit mírnou ptózu prsou. Vložení implantátů a následné zvětšení objemu také může pomoci se zmenšením množství ochablé kůže v důsledku stárnutí, těhotenství či váhových výkyvů. Citlivé provedená augmentace kromě těchto nedostatků řeší i výraznou asymetrii poprsí a celkově mu dopřává dokonalý tvar

Psychické změny po zvětšení poprsí 

Prsa jsou spojena s pocitem ženského já a identity, symbolizují feminitu, mateřství a sexualitu. Mammaplastika proto může být obzvláště emočně vypjatou operací a její výsledek má bezpochyby velký dopad na psychickou stránku klientky. 

1. Pocity bezprostředně po operaci

Je důležité si uvědomit, že špatná nálada, popřípadě vyčerpání jsou po operaci zcela běžné, a to i v případě, že vše proběhne v pořádku. Tělo právě prodělalo operaci a budete se cítit trochu potlučené, pohmožděné a bolestivé. To může také narušit spánek, což vede ke zvýšené únavě a snížené toleranci vůči každodennímu stresu. V průběhu rekonvalescence ale tyto možné nepříjemné symptomy postupně zmizí. 

2. Pocity po úspěšné rekonvalescenci

Mnoho žen spokojené s výsledky operace uvádí zlepšení pocitu sebeúcty a sebedůvěry. Vyšší sebevědomí nezřídka zlepšuje jejich profesní a společenské vztahy. Ženy se cítí spokojenější, svobodnější a plné nové energie. Řada z nich pak také hovoří o pozitivních dopadech, které operace měla na jejich sexuální život a prožívání intimních okamžiků. 

Shrnutí 

Okamžitě po operaci můžete pozorovat určité nepříjemné dopady zákroku. Jde zejména o omezení pohybu a fyzické aktivity, otoky a únavu. Tyto projevy však v průběhu rekonvalesce ustoupí. Zhruba po 6 měsících si své nové poprsí budete moci užívat zcela bez zábran. Hned vedle jeho většího objemu a bez chybného tvaru bude největší změnou také nové sebevědomí, které se pozitivně promítne do všech oblastí každodenního života. 

 

Přemýšlíte o zvětšení poprsí? Máte ještě strach z možných změn, které operace přinese?

Mykola Kulhánek