Přeskočit na obsah

Studentům vysokých škol se pronájem bytu v Olomouciopravdu vyplatí, jelikož měsíční nájemné sdíleného bytu vychází totožně jako ubytování na koleji. Z toho důvodu jsme provedli shrnutí všech výdajů, které běžný student během měsíce má. Uvedli jsme několik důvodů, proč si hledat bydlení právě v Olomouci a jaká je zde kvalita života.

Proč si pronajmout byt

I přesto, že se jedná o krajské město, nájem je zde v porovnání s celorepublikovým průměrem hodně nízký. Lidé zde za pronájem zaplatí v průměru 11 944 Kč. V Olomouci je v porovnání s dalšími krajskými městy nejlevnější doprava. V posledních dvou letech došlo k prudké výstavbě bytů. Město je bohaté na množství klubů, kaváren, sportovního vyžití a splňuje všechny požadavky na studentský život. Místní univerzity dlouhodobě spolupracují s radnicí a díky tomu mohou studentům nabídnout řadu příležitostí. Olomouc je historickým a kulturním centrem, které obklopuje krásná krajina.

Doprava po městě     

Za jízdenku 40/60 minut studenti zaplatí 14 Kč. Za jízdenku s platností 24 hodin zaplatí 23 – 46 Kč.  Dále je možné pořídit i časové kupony s různou délkou platnosti. Roční kupon vychází na 1 600 Kč.

Průměrná cena jídla

  • Průměrná cena obědů se v ČR pohybuje kolem 120 Kč.
  • Olomouc patří k městům, kde se najíte nejlevněji. Cena obědu zde vychází na 110 Kč. Opakem je Praha, kde zaplatíte 134 Kč.
  • Ve studentské menze se oběd skládající z hlavního jídla, polévky a salátu pohybuje kolem 25 Kč.

Kde a jak hledat bydlení

Bydlení v Olomouci vhodné pro studenty můžete hledat na sociálních sítích, diskuzních fórech vysokých škol a na specializovaných stránkách. Pokoj ve sdíleném bytě je možné najít v průměru za 2 500 – 4 000 Kč. Konečná částka se odvíjí od lokality, zařízení bytu a množství spolubydlících.

Byt hledejte i aktivní formou a zveřejněte inzerát na stránkách, kde se nájemní bydlení nabízí. V poptávce můžete rovnou zmínit i Vaše konkrétní požadavky, čímž zajistíte, že se Vám ozvou jen pronajímatelé s relevantní nabídkou.

Nečekejte s hledáním až na poslední týden prázdnin. Nejste jediní, kdo si bude nájemní bydlení hledat a mohli byste se takto připravit o šanci najít hezký byt za rozumnou cenu.

Hledejte byt s více samotnými pokoji, aby byl vhodný pro více lidí, a vy jste se mohli o nájemné podělit. Nájemné na osobu bude v takovém případě srovnatelné s částkou, kterou byste zaplatili na koleji, tedy 2 500 Kč.

Zaměřte se na zařízené byty, u kterých ušetříte tisíce za nábytek, který byste s největší pravděpodobností kupovali stejně jen dočasně.

Informujte se také o průměrných měsíčních výdajích vysokoškoláků.

Nadprůměrná kvalita života

Olomouc dosahuje v projektu Obce v datech za rok 2019 indexu kvality života na úrovni 6,1. Takových hodnot dosahuje jen 20 % nejlépe hodnoceních obcí, které byly do průzkumu zapojeny.

V republikovém srovnání se Olomouc umístila na 33. pozici a v rámci kraje si drží prvenství.

Průzkum probíhal již v roce 2018 a z porovnání výsledků je patrné, že se úroveň kvality života zlepšila. Ke zlepšení došlo především v oblasti vzdělání a materiálního zabezpečení.

Největší výhodou je nízký nájem, který umožní studentům žít v bytě formou spolubydlení a nemusí nutně na kolej. V Olomouci je také cenově výhodná doprava po městě a levné jídlo. Město dle průzkumu Obce v datech dosahuje nadprůměrné úrovně kvality života.

Vybíráte si město, kde budete studovat jen podle konkrétních oborů, které škola nabízí, nebo je pro Vás rozhodujícím ukazatele i to, na kolik Vás život ve městě vyjde?

Mykola Kulhánek